Prezident jmenoval Josefa Fialu ústavním soudcem

Ústavní soudce Josef Fiala Foto: Senát

Prezident Miloš Zeman dnes jmenoval novým ústavním soudcem Josefa Fialu, který dosud působil na brněnské právnické fakultě. Oznámil to mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček. Fiala ve funkci nahradí Vladimíra Kůrku, kterému tento týden vypršel desetiletý mandát. Patnáctičlenný tým ústavních soudců tak zůstane kompletní.

Profesor Fiala je specialistou na občanské právo. Na Právnické fakultě Masarykovy univerzity vede katedru občanského práva, je členem Legislativní rady vlády a působí také jako rozhodce a člen rozkladových komisí. Byl asistentem několika ústavních soudců, má i advokátské zkušenosti a je vedoucím autorského kolektivu učebnic občanského práva hmotného.

Fiala v týmu ústavních soudců doplní početnou skupinu akademiků, jichž je mezi ústavními soudci téměř polovina. Druhá polovina přišla z justice, případně z advokacie.

Zeman dal Fialovi přednost před několika dalšími kandidáty. Jedním z nich byl Zdeněk Kühn z Nejvyššího správního soudu. Pro Fialu se prezident rozhodl například kvůli jeho erudici v oblasti insolvenčního práva, které pokládá zejména do budoucna za důležitou náplň práce Ústavního soudu, ale také kvůli vyšší akademické hodnosti. Nominaci Fialy v tajné volbě podpořilo 52 ze 71 hlasujících senátorů.

(čtk)