Parkanová musí zaplatit pokutu za zveřejnění výpovědí, obviněný má prý povinnost mlčenlivosti

Bývalá ministryně obrany Vlasta Parkanová Reprofoto ČT

Bývalá ministryně obrany Vlasta Parkanová musí zaplatit pokutu za zveřejnění výpovědí svědků v trestní kauze CASA. Soud dnes zamítl její žalobu na Úřad pro ochranu osobních údajů (ÚOOÚ), rozsudek je pravomocný. Právník Parkanové argumentoval tím, že úřad klientce upírá právo na svobodu projevu a také hrubě porušuje její právo na obhajobu.

„I když soud může chápat důvody, které vedly žalobkyni (Parkanovou) ke zveřejnění údajů, které získala v rámci trestního řízení vedeného proti ní, se zveřejněním těchto údajů nemůže souhlasit s ohledem na skutečnost, že zveřejněním těchto údajů dochází k porušení práva na soukromí těchto osob,“ uvedl soudce Jiří Tichý z pražského městského soudu.

Někdejší politička dlouhodobě čelí v případu nákupu letounů CASA obvinění ze zneužití pravomoci a porušení povinnosti při správě cizího majetku. V roce 2013 zpřístupnila na svém webu záznamy výpovědí nejen obviněných, ale i svědků, například bývalého premiéra Petra Nečase nebo exministra financí Miroslava Kalouska. Její advokát Tomáš Sokol dnes podotkl, že vzhledem k rozsáhlé medializaci kauzy i k délce trvání trestního řízení nenašla jiný možný způsob obrany proti obvinění.

Problém byl v tom, že Parkanová u jednotlivých výpovědí ponechala jména a příjmení svědků. Ochránci dat jí za to uložili pokutu 16.000 korun s tím, že informace uvedené svědkem ve výpovědi je nutné považovat za osobní údaje. „Klientka měla velmi zásadní důvod pro to, aby protokoly svědků – včetně jmen – zveřejnila, protože tím dokazovala, že žádný nevypovídá nic, co by ji mělo usvědčovat z trestné činnosti,“ tvrdil Sokol. Rozsudek podle něj znamená to, že „svoboda slova velmi silně utrpěla“. Parkanové, která k jednání nepřišla, doporučí, aby si podala stížnost k Nejvyššímu správnímu soudu.

Úřad pro ochranu osobních údajů za to Parkanové uložil pokutu 16.000 korun s tím, že informace uvedené svědkem ve výpovědi je nutné považovat za osobní údaje. Povinnost zachovat mlčenlivost tak prý mají všichni, kdo přijdou do kontaktu s trestním spisem – tedy nejen například policisté či znalci, ale i obvinění. Parkanová podle ÚOOÚ překročila zveřejněním osobních údajů rámec nezbytné obhajoby.

O nákupu letounů CASA za více než 3,5 miliardy korun rozhodla vláda Mirka Topolánka (ODS) v roce 2009, nákup byl od počátku mnohými odborníky i médii kritizován jako předražený. Parkanová pokládá své stíhání za bezdůvodné. Soud nedávno vrátil obžalobu k došetření, nařízení hlavního líčení je tedy stále v nedohlednu.

(čtk)