Ministerstvo spustilo insolvenční web, má pomáhat dlužníkům

Zákon může umožnit tiskopis (formulář), ale ten musí být vydán jako právní předpis (vyhláška), aby byl přezkoumatelný Ústavním soudem, což formuláře finanční správy nebyly Foto: archiv

Ministerstvo spravedlnosti spustilo web, který má pomáhat zadluženým lidem, insolvenčním správcům či neziskovým organizacím. Kromě přinášení aktuálních informací má web pomáhat s komunikací mezi ministerstvem a insolvenčními správci. V tiskové zprávě o tom dnes informovala mluvčí ministerstva spravedlnosti Tereza Schejbalová.

„Věřím, že výsledkem budou nejen lépe informovaní insolvenční správci. Cílem stránek je i péče o ty, kteří kvůli složité dluhové situaci naletí podvodníkům, případně svou situaci raději z neznalosti a studu neřeší vůbec,“ uvedl ministr Robert Pelikán (ANO).

Odkaz na web najdete zde.

Dlužníkům stránky nabízí informace o tom, jak řešit situaci, kdy dlužníkovi závazky přerostly přes hlavu. V hlavních záložkách najdou lidé základní informace o platební neschopnosti a úpadku i o možnostech jejich řešení. „Nepřesností a mýtů je v této oblasti nejen mezi dlužníky tolik, že vedly i k samotné myšlence založení webu. Chtěli jsme vytvořit místo pro všechny, kteří potřebují aktuální informace o dění kolem insolvencí,“ dodal ředitel insolvenčního odboru ministerstva spravedlnosti Martin Richter.

Neziskovému sektoru chce ministerstvo nabídnout návod, jak získat akreditaci v oblasti oddlužení. Pro insolvenční správce má být web místem, kde najdou aktuality, dotazy nebo informace o vzdělávacích kurzech.

Loni bylo v Česku vyhlášeno 13.579 osobních bankrotů, což bylo o 16 procent méně než v roce 2016. Zároveň to byl nejnižší počet za posledních pět let.

(čtk)