SPD chce podat oznámení na Pelikána kvůli výroku o fašistech

Exministr spravedlnosti Robert Pelikán Foto: archiv

Hnutí SPD chce podat trestní oznámení na ministra spravedlnosti Roberta Pelikána (ANO) kvůli tomu, že hnutí v rozhovoru v Hospodářských novinách (HN) označil za fašistickou stranu. Výrok ještě posuzují právníci. SPD to dnes oznámilo v tiskové zprávě.

Ministr v rozhovoru s HN uvedl, že je pro něj nepřijatelné, aby seděl ve vládě, která by se opírala o hlasy SPD. „SPD by za to mohlo chtít cokoliv i v průběhu volebního období. A já se nechci dostat do pozice, kdy budu muset nějakým způsobem korigovat své názory nebo postupy podle toho, co chce nebo nechce fašistická strana,“ citovaly noviny Pelikána.

SPD uvedlo, že podobná prohlášení vydává zpravidla neschopný ministr, který svůj úřad nezvládá. „Smyslem podobných prohlášení pana ministra Pelikána, je především poškodit hnutí ANO a zabránit smysluplnému a konstruktivnímu jednání o sestavení nové vlády,“ napsalo v tiskové zprávě

Proti koalici s Okamurou se už dříve postavila exministryně spravedlnosti Helena Válková. „S tím bych měla velký problém s ohledem na jejich návrhy na změnu našeho postavení v rámci EU, NATO, apod. Ani s jejich tzv. „řešením“ migrace nebo s původním jejich návrhem na obecné referendum nesouhlasím,“ řekla v rozhovoru pro Českou justici. Návrhy SPD podle ní jdou proti tradici naší právní kultury.

(čtk, epa)