Pondělí, 29. listopadu, 2021

Pelikán oprášil novelu zákona o korporacích. V minulém volebním období sklidila kritiku soudců

DALŠÍ ČLÁNKY AUTORA

Ministerstvo spravedlnosti znovu předložilo novelu zákona o obchodních korporacích, podle které se v Česku řídí podnikání. Zajistit má třeba lepší ochranu práv společníků nebo větší transparentnost organizačních struktur firem. Podle ministra Roberta Pelikána (ANO) řeší i problém neaktivních firem následně zneužitelných k podvodům. Úkoly, které z toho pramení pro soudy, ovšem v minulém volebním období vzbudily obavy u některých předsedů soudů z dalšího značného zatížení justice.

Jak sám rezort spravedlnosti uvádí v předkládací zprávě, aktuální novela zákona o obchodních korporacích je takřka shodná s tou, která loni na konci funkčního období Sobotkovy vlády spadla pod stůl. Nyní ji kabinet v demisi Andreje Babiše (ANO) vrací do hry. Podobným způsobem už v lednu schválil tzv. oddlužovací novelu insolvenčního zákona či nový zákon o znalcích.

Staronová novela o obchodních korporacích mění celkem tucet zákonů. Zajistit má například větší transparentnost organizačních struktur kapitálových společností a družstev v situacích, kdy je členem jejich voleného orgánu opět právnická osoba. „Má být vždy dohledatelná fyzická osoba, která jménem právnické osoby jedná, a kterou lze případně volat k odpovědnosti,“ stojí v důvodové zprávě.

Společníci firem, zvláště ti menšinoví, se zase dočkají větší ochrany svých práv. Třeba „dovolání se neplatnosti usnesení nejvyššího orgánu obchodních společností či zakotvení předkupního práva společníků společnosti s ručením omezeným k vlastním podílům společnosti“. Další práce pro soudy Zefektivnit se má také vynucování povinnosti zakládat účetní dokumenty do sbírky listin obchodního rejstříku, s čím souvisí i řešení problematiky tzv. neaktivních společností. Ty představují riziko, že budou zneužity k podvodnému jednání. Právě z paragrafu, který by soudům nařídil vyzývat korporace k plnění účetní závěrky, případně zahajovat řízení o jejich zrušení, měli ale před rokem obavy předsedové soudů.  Podle některých z nich by totiž taková změna znamenala významné…

Celý článek si můžete přečíst v MEDIA NETWORK MAGAZÍNU.
Přístupný je pro předplatitele.

Jste-li předplatitel, přihlásit se můžete zde.Přihlásit

Chcete-li se stát předplatitelem, jděte zde.Předplatit

Lucie Nekvasilová

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY

Celý článek si můžete přečíst v MEDIA NETWORK MAGAZÍNU.
Přístupný je pro předplatitele.

Jste-li předplatitel, přihlásit se můžete zde.Přihlásit

Chcete-li se stát předplatitelem, jděte zde.Předplatit