Pátek, 27. května, 2022

Soudce Šabata nemůže rozhodnout kauzu elektráren Zemků, je vyloučen

DALŠÍ ČLÁNKY AUTORA

Soudce Nejvyššího soudu (NS) Petr Šabata nemůže řešit případ solárních elektráren na Chomutovsku, v němž figurovala někdejší předsedkyně Energetického regulačního úřadu Alena Vitásková a také bratři Zemkové. Soud rozhodl o jeho vyloučení z projednávání případu. Důvodem je to, že se nejspíš v minulosti v Paříži na jedné akci potkal se Zdeňkem Zemkem starším, otcem dvou ze sedmi odsouzených, jinak podnikatelem a vlastníkem klubu 1. FC Slovácko. Vyplývá to z usnesení soudu.

Dovolání k Nejvyššímu soudu podali všichni odsouzení a také nejvyšší státní zástupce, jenž napadl výrok o zproštění Vitáskové. Jako takzvaný soudce zpracovatel dostal případ na stůl právě Petr Šabata. Sám ale předložil kolegům k úvaze, zda by kvůli možným pochybnostem o nestrannosti neměl být z projednávání kauzy vyloučen.

Zdůvodnil to tím, že od roku 2015 jezdí s manželkou na tenisový turnaj v Paříži, kde se jeden večer také v nedaleké restauraci s dalšími tenisovými nadšenci účastní vystoupení českých umělců. Zavítal tam i loni a zpětně se dozvěděl, že na stejné akci byl také Zemek starší. Sice se neznají, ale je možné, že se potkali.

Podle ostatních soudců sice takto popsaný vztah Šabaty k Zemkovi nevyvolává pochybnost o nestrannosti, přesto jej však z projednávání vyloučili. Soud poukázal na to, že nelze zcela odhlédnout od takzvané jevové stránky věci. I když neexistuje reálný důvod k pochybnostem o nestrannosti a nezávislosti, „nelze přehlížet případnou existenci kolektivního přesvědčení, že takový důvod existuje“.

Ve třetím senátu NS jsou kromě Šabaty ještě Vladimír Jurka, Pavel Šilhavecký, Aleš Holík a Daniel Broukal. O dovoláních ještě senát nerozhodl, plyne z databáze InfoSoud.
Majitelé elektráren, bratři Alexandr a Zdeněk Zemkové, od Vrchního soudu v Olomouci odešli s trestem šest let a devět měsíců. Sedm let si má odpykat bývalá vedoucí odboru licencí regulačního úřadu Michaela Schneidrová.

Revizní technik Vladimír Čimpera dostal čtyři roky nepodmíněně, technik Karel Šupina 5,5 roku. Dalším jejich kolegům, Janu Hudečkovi a Jaroslavu Krymovi, vrchní soud tresty zvýšil o rok z šesti na sedm let.

Podle obžaloby majitelé elektráren Saša-sun a Zdeněk-sun neoprávněně dostali licence na základě nepravdivých revizních zpráv. Zároveň tak získali právo na výhodnou výkupní cenu za solární elektřinu dodanou do veřejné sítě, která platila pro elektrárny s licencí do konce roku 2010. Zemkové v minulosti pochybení popírali. „Ničeho nezákonného jsme se nedopustili,“ uvedli před časem v prohlášení zaslaném ČTK.

U Vitáskové nejvyšší státní zástupce akceptoval závěr vrchního soudu, že po provedeném dokazování nelze její jednání posoudit jako úmyslný trestný čin zneužití pravomoci úřední osoby. Existuje však podle žalobců také možnost kvalifikovat čin jako nedbalostní delikt.

(čtk)

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY