Kněžínek: Podíl ukládaných peněžitých trestů by se měl zvýšit

Kněžínek se setkal s nejvyšším státním zástupcem Foto: MSp

Soudy by měly více ukládat peněžité tresty, shodli se dnes při jednání v Brně ministr spravedlnosti Jan Kněžínek (za ANO) a nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman. Snížil by se tak počet lidí ve výkonu trestu. Kněžínek dnes poprvé navštívil také Ústavní soud. Jeho předseda Pavel Rychetský po schůzce přivítal, že vláda kromě zvažovaného ústavního zákona o obecném referendu nechystá změny ústavy.

Pokud by v Česku skutečně vznikla nová právní úprava obecného referenda, Ústavní soud by mohl podle Kněžínka dostat novou pravomoc a přezkoumávat před hlasováním ústavnost pokládané otázky.

Kněžínek soudcům předestřel také další připravované změny v oblasti legislativy. Rychetský připomněl, že Ústavní soud nedává připomínky k návrhům zákonů v legislativním procesu. Později totiž může přezkoumávat jejich ústavnost, pokud ji někdo zpochybní.

Zeman a Kněžínek hovořili o věcech, které se v oblasti státního zastupitelství chystají, tedy například o novele zákona o státním zastupitelství. Ministerstvo ji podle Kněžínka chce zpracovat a předložit v prvním čtvrtletí příštího roku.

Tématem setkání ministra a nejvyššího žalobce byla také problematika efektivity trestních sankcí. Poměr počtu uložených peněžitých trestů k počtu odsouzených v roce 2017 se přiblížil 15 procentům, v roce 2016 to bylo osm procent. Například v Německu je tento podíl 80 procent, v Polsku 30 až 40 procent. Podle Zemana by se v České republice také mohl zvýšit.

„To je další priorita, kterou máme do budoucna společnou. Chceme, aby se peněžité tresty ukládaly ve větší míře, než jsou v současné době ukládány,“ řekl Zeman.

Kněžínek uvedl, že se tím může snížit počet lidí ve výkonu trestu odnětí svobody. „Tento alternativní trest funguje na Západě poměrně dobře, u nás nefunguje úplně ideálně,“ uvedl ministr. Změnit by to měla podle něj projednávaná novela zákona.

(čtk)