Pátek, 5. března, 2021

Soud EU: Země nesmí vyplácet azylantům nižší dávky než domácím obyvatelům

DALŠÍ ČLÁNKY AUTORA

Země Evropské unie nesmí vyplácet azylantům s časově omezeným povolením k pobytu nižší sociální dávky než svým vlastním občanům. Rozhodl o tom dnes Soudní dvůr EU v Lucemburku, který se zabýval situací v Horních Rakousech. V severorakouské spolkové zemi u hranic s Českem schválili snížení dávek jedné skupině azylantů už v létě 2016, informovala agentura APA.

Hornorakouský zemský sněm v Linci, v němž mají většinu křesel stejně jako na spolkové úrovni Rakouská lidová strana (ÖVP) a protiimigrační Svobodná strana Rakouska (FPÖ), schválil v červnu 2016 snížení dávek azylantům, kteří požívají časově omezenou ochranu.
Tito lidé dostávají v současné době místo 921 eur, na které mají nárok Rakušané, jen 520 eur: základ ve výši 365 eur a dalších 155 eur, které jsou bonusem za projevenou snahu se integrovat. Aby druhou složku azylant dostal, musí podepsat „integrační dohodu“, navštěvovat kurzy němčiny a absolvovat školení, která zlepší jeho budoucí uplatnění na trhu práce.

Hornorakouské opatření se týká jen těch azylantů, kteří dostali časově omezené povolení k pobytu. Uprchlíci, kterým byl přiznán časově neomezený azyl, dostávají nadále stejné dávky jako rakouští občané.

Cílem zemské vlády, která opatření před dvěma lety prosadila, bylo především snížit atraktivitu Horních Rakous v očích přicházejících imigrantů.

Už v době jeho přijetí toto opatření kritizovala opozice, která upozorňovala, že jej soudy zruší, neboť na jeho základě dochází k nerovnosti mezi domácími příjemci sociálních dávek a azylanty.

Soudní dvůr Evropské unie jí dal v dnes zveřejněném rozhodnutí za pravdu, a vyhověl tak stížnosti, kterou podala u rakouských soudů jedna z postižených rodin z Afghánistánu. Snížení dávek není podle soudců v souladu s evropským právem.

(čtk)

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY