Právní výbor Senátu doporučil odmítnout odvolávání státních tajemníků vládou

Ústavně právní výbor novelu odmítl Foto: Senát

Vláda možná neprosadí v Senátu změny služebního zákona, podle nichž by mohla odvolávat ministerské tajemníky na návrh příslušných ministrů. Senátní ústavně-právní výbor doporučil svým usnesením novelu, která by podle kritiků znamenala návrat k politizaci státní správy, zamítnout.

Pokud se s tím horní komora ztotožní, předlohu dostane k novému projednání Sněmovna, která může veto horní komory přehlasovat. Při prvním sněmovním projednávání pro novelu hlasovala koalice ANO a ČSSD s pomocí SPD a KSČM.

Novelu služebního zákona odmítají i uskupení Rekonstrukce státu a Odborový svaz státních orgánů a organizací, podle něhož sněmovní úpravy odstranily jen nejhrubší nedostatky původního návrhu menšinové vlády ANO.

Návrh, aby státní tajemníci na ministerstvech už nebyli kárně odpovědní, ale mohli být vládou odvoláni stejně jako náměstek ministra vnitra pro státní službu, předložila ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová (za ANO). Změnu hájila tím, že se režim sjednotí a odvolání bude dál přezkoumatelné soudem, stejně jako u jiných státních úředníků.

Podle odpůrců by ale změna znamenala odklon od depolitizace státní správy, pokud by každá nová vláda mohla vyměnit všechny státní tajemníky, kteří jsou odpovědni za personální obsazování úředníků na ministerstvech.

Sněmovnou schválená verze prodloužila ze 40 na 60 služebních dnů lhůtu, po níž by bylo možné úředníka hodnotit. Pokud by jeho působení bylo shledáno nevyhovujícím, měl by mít na nápravu 90 místo 40 dnů. Totéž navrhovali i opoziční lidovci. Novela zavádí také dvoukolový systém výběrových řízení na pozice ve státní správě, který má nahradit dosavadní tři kola. Právě toto ustanovení by podle opozice i odborů umožnilo vládě zbavit se po systemizaci nepohodlných úředníků a obsadit jejich místa lidmi ze spřátelených firem. Do druhého kola by se totiž mohli kromě kariérních úředníků přihlásit i lidé mimo státní správu, pokud mají zkušenost z řídicích funkcí.

Poslankyně Zuzana Ožanová (ANO) prosadila možnost pružněji obsazovat volná služební místa, a to i maturanty s příslušnou praxí, kteří by se zavázali do devíti let získat předepsané vyšší odborné nebo vysokoškolské vzdělání. Poslankyně navrhla také zmírnit požadované vzdělání pro vládní a ministerské rady; nemuseli by mít titul magistra, stačil by jim bakalářský.

(čtk)