Alibismus, označil soudce postup GIBS a žalobců v kauze zahrazení cesty motorkáři

Takto policista motorkáři zahradil cestu Reprofoto ČT

Policista Šimon Vaic, který čelil obžalobě kvůli tomu, že loni v červenci zahradil ujíždějícímu motorkáři cestu služebním autem, nespáchal trestný čin. Zprošťující rozsudek Obvodního soudu pro Prahu 8 z loňského října dnes potvrdil odvolací pražský městský soud. Verdikt je pravomocný. Obžaloba Vaice vinila z těžkého ublížení na zdraví z nedbalosti, motocyklista, jenž měl v té době zákaz řízení, při srážce utrpěl vážná zranění. Vaicovi hrozilo až dvouleté vězení nebo zákaz činnosti.

Předseda odvolacího senátu Luboš Vlasák označil postup Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) a státního zastupitelství za alibistický. Podle něj například zvolily právní kvalifikaci, která neodpovídá popisu skutku, ale je typická spíše pro dopravní nehody. „Rozhodně odmítáme, že by to byla dopravní nehoda, ta není nikdy vyvolána úmyslně,“ dodal později soudce.

Vlasák také připomněl, že Vaic byl v autě na pozici podřízeného. Jeho kolega přitom proti zákroku neprotestoval a z důkazů vyplývá, že na to měl dostatek prostoru. „S tím zákrokem se ztotožnil, ale žalován nebyl,“ podotkl soudce.

Podivil se i nad tím, že byl motorkář obžalován pouze z maření výkonu úředního rozhodnutí. S alkoholem v krvi ujížděl ulicemi Prahy rychlostí okolo 145 km za hodinu a ohrožoval ostatní řidiče. „To byla bezohledná jízda,“ řekl Vlasák, podle kterého by bylo odpovídající muže obžalovat z obecného ohrožení. „Co ten pan policista měl dělat? Čekat, až se pan poškozený unaví, dojde mu benzín? To je pro odvolací soud naprosto nepředstavitelné,“ doplnil soudce. V autě prý Vaic neměl šanci motorkáře dojet.

Vlasák nicméně po vyhlášení rozsudku řekl novinářům, že chápe logiku, proč státní zástupce obžalobu podal. „Tyto případy nejsou příliš řešeny, judikatura v tomto je poměrně chudá a tady šlo opravdu pouze o právní posouzení oprávněnosti zákroku toho policisty,“ vysvětlil Vlasák. „Jsme přesvědčeni o tom, že zákrok byl oprávněný, zatímco inspekce spolu s panem státním zástupcem dospěli k opačnému závěru, a proto byla podána obžaloba. Ale o tom, zda byl, či nebyl spáchán trestný čin, naštěstí v tomto státě vždy rozhoduje nezávislý soud,“ doplnil.

Státní zástupce novinářům řekl, že zváží zda podá dovolání k Nejvyššímu soudu. „I vzhledem k tomu, jak nastínil odvolací soud, že v soudní praxi není tato právní otázka běžně řešena,“ řekl novinářům. K odůvodnění rozsudku se vyjádřit nechtěl.

Policista podle obžaloby loni 16. června zastavil ujíždějícího motorkáře tak, že mu z protisměru, odkud ho řidič nemohl vidět, vjel do cesty služebním autem. Podle žalobce tím ale nevytvořil zátaras, nýbrž náhlou překážku, na kterou řidič motocyklu neměl šanci zareagovat, i když začal brzdit.

Do auta narazil v rychlosti téměř 130 kilometrů za hodinu, s těžkými zraněními skončil v nemocnici. Dva policisté v autě byli zraněni lehce. Policisté motocyklistu podezírali z toho, že má zákaz řízení, který skutečně měl.

Vaicovi v minulosti vyjádřili podporu vedení Policie ČR, policejní prezident Tomáš Tuhý i ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD). GIBS nařčení, že policistu účelově kriminalizovala, odmítla.

Na dnešní jednání, stejně jako dříve u obvodního soudu, přišli Vaice podpořit známí a kolegové, bylo jich méně než loni na podzim. Tehdy svolali policisté před soudní budovu i shromáždění na Vaicovu podporu. To následně kritizoval nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman.
„Vadí mi, že před soudem protestovali policisté. Jestliže mám důvěru v soud, nebudu toto říkat veřejnosti,“ uvedl Zeman na 28. sněmu Shromáždění delegátů Soudcovské unie v Táboře krátce po rozhodnutí nalézacího soudu.

 

(čtk, epa)