Odvolávat šéfa antimonopolního úřadu by podle Kněžínka bylo neodůvodněné

Ministr spravedlnosti Jan Kněžínek Foto: MSP

K odvolání předsedy antimonopolního úřadu Petra Rafaje kvůli kauze údajného ovlivňování tendru na výběr mýta není důvod, řekl po dnešním zasedání vlády novinářům ministr spravedlnosti Jan Kněžínek (za ANO). Vláda podle něj dodržuje presumpci neviny. Navíc je možné předsedu úřadu odvolat podle zákona pouze v případě, že úřad nevykonával půl roku, nebo narušil jeho důvěryhodnost. K tomu by podle Kněžínka ale bylo třeba pravomocné rozhodnutí soudu.

Kněžínek také konstatoval, že vláda šéfa Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) pouze navrhuje, jmenuje ho prezident.

Policie kvůli ovlivňování zakázek ve čtvrtek zasahovala na několika místech v Česku, mimo jiné na antimonopolním úřadu a v sídle firmy Kapsch, správce mýtného systému. Nikoho neobvinila. Server Novinky.cz napsal, že policie podezřívá Rafaje a ředitele české pobočky Kapsch Karla Feixe z korupce. Vláda podle Kněžínka o důvěře v Rafaje nediskutovala. Premiér Andrej Babiš (ANO) se tiskové konference nezúčastnil, podle Kněžínka z pracovních důvodů.

S výzvou, aby zvážila, zda prezidentovi nenavrhne odvolání šéfa antimonopolního úřadu z funkce, se na vládu dnes obrátila pětice protikorupčních organizací. Kvůli policejnímu prověřování veřejných zakázek vyzvala Rafaje k odchodu už dříve také Transparency International ČR (TI). Pod dnešní výzvou jsou podepsány Oživení, EconLab, Frank Bold, Otevřená společnost a Nadační fond proti korupci. Uvedly, že vláda musí řešit narušenou důvěru ve vedení úřadu.

Rafaj podle mluvčího úřadu Martina Švandy věří tomu, že vyšetřování policie po nedávné razii prokáže, že všechna správní řízení vedená úřadem byla zákonná, a nikdo je neovlivňoval. Policisté na úřadu zasahovali kvůli údajnému ovlivňování přezkumu veřejné zakázky na systém elektronického mýta. „Podle vyjádření orgánů činných v trestním řízení se na úřadě jednalo o zásah dokumentační povahy. Nikomu z vedení úřadu ani ze zaměstnanců nebylo sděleno obvinění,“ uvedl dnes mluvčí úřadu. Zaměstnanci jsou podle něj vázaní mlčenlivostí ohledně vyšetřování, a proto se úřad nemůže k průběhu vyjadřovat.

(čtk)