Šéf Nejvyššího soudu podal kárnou žalobu na soudkyni, která měla nazvat advokáta odpadem

Předseda Nejvyššího soudu Pavel Šámal Foto: Ivan Holas

Předseda Nejvyššího soudu (NS) Pavel Šámal podal kárnou žalobu na soudkyni zlínské pobočky Krajského soudu (KS) v Brně Ivetu Šperlichovou. České justici informaci potvrdil mluvčí NS Petr Tomíček s tím, že nemůže poskytnout k důvodům žaloby bližší podrobnosti, ani upřesnit navržený trest.

Soudkyně Šperlichová na tajně pořízené nahrávce měla urážet účastníky řízení. Firma Vltava Holding žádala vyloučení soudkyně z jednání ve věci proto, že soudkyně měla na poradě senátu krajského soudu označit členy představenstva obžalované z nelegální výroby cigaret a jejich obhájce za společenský odpad.

Zlínská pobočka Krajského soudu v Brně, ani Vrchní soud v Olomouci při posuzování možné podjatosti soudkyně k nahrávce nepřihlédly, neboť oba soudy zpochybnily jak okolnosti jejího pořízení, tak pravost jejího obsahu.

Do věci zasáhl až Ústavní soud, který naopak konstatoval, že soudy se podjatostí musí zabývat znovu a důkaz zmíněnou nahrávkou připustil. 

Podle informací České justice má být důvodem kárné žaloby další postup soudkyně ve věci, která byla předmětem nálezu Ústavního soudu. Místo toho, aby jej totiž respektovala, a tedy se z projednávání ve věci vyloučila pro podjatost, popřípadě vyčkala na rozhodnutí nadřízeného soudu, vydala procesní rozhodnutí. Tímto vyloučila část obžalovaných z projednávané věci k samostatnému řízení a v něm také v hlavním líčení rozhodla, čímž se měla dopustit kárného deliktu.

Je to již druhá kárná žaloba, kterou na soudkyni nižších soudů podává předseda Nejvyššího soudu Pavel Šámal. V minulosti byl úspěšným kárným žalobcem soudkyně Obvodního soudu pro Prahu 9 Sylvy Mašínové.

(pd)