Senátor Pavera po návštěvě Zbraslavi: Moravský Krumlov je pro vystavení Slovanské epopeje rozumnější

Senátor Herbert Pavera na Zbraslavi Foto: Adam Kubný

Většina senátorů podpořila výzvu svého kolegy Herberta Pavery, aby bylo opět vystaveno fenomenální dílo Alfonse Muchy Slovanská epopej. 67 senátorů v dopise pražskému primátorovi napsalo, že Epopej může být vystavena v krátkém čase a že Moravský Krumlov nabízí svoje výstavní prostory na zámku, než se Praha rozhodne, kam dílo umístí. Jejich výzvu podpořil i vnuk slavného malíře John Mucha.

Tento týden jste navštívil zámek Zbraslav, o kterém se mluví jako o jednom z míst pro Slovanskou epopej. Bude tedy Epopej na Zbraslavi?
O tom, kde bude Epopej vystavena, rozhodnou pražští zastupitelé. Já si po včerejšku mohu dovolit srovnání těch dvou míst, o kterých se mluví, tedy Zbraslavi a Moravského Krumlova, a jsem přesvědčen, že rozumnější je Krumlov.

Proč?
Je to nejen z finančních důvodů, které jsou pro Prahu řádově výhodnější. Pokud odhlédneme od toho, že nabízí větší výstavní prostory, tak je Moravský Krumlov připraven investovat miliony korun do zabezpečení a klimatizace. Prostě by to Prahu nestálo nic, což v případě Zbraslavi není. Ale moc bych přál Zbraslavi, aby fungovala jako stálá expozice Galerie hlavního města Prahy.

Čtěte také: Musí Praha postavit pro Slovanskou epopej novou budovu? Šéf kulturního výboru to zpochybňuje

A jsou i jiné?
Myslím si, že unikátní dílo tohoto významu a velikosti by si zasloužilo výstavní síň v centru hlavního města. Je to velký hold našemu národu, jeho mytologii, takové naše Hry o trůny. Moravský Krumlov tenhle skvost zachránil před zničením komunisty a Alfons Mucha měl k tomuto regionu velký vztah, i proto si myslím, že to je nejlepší, byť dočasná, lokalita.

Slovanská epopej Foto: Wikipedia

Na Zbraslavi jste bylil se senátorkou Hanou Žákovou a poté jste navštívil pražskou radní pro kulturu Hanou Třeštíkovou. Jak se ona dívá na možnost, že by Epopej zase opustila Prahu?
My jsme se s radní Třeštíkovou shodli na tom, že Epopej nemá být srolovaná někde v archivu. Že má být vystavena, aby ji mohli obdivovat ti, pro které byla namalována. A to je moc důležitý začátek. Paní radní je racionální dáma, která nepochybně zváží všechna pro a proti. Chtěl bych uvěřit tomu, že podobně se budou chovat i členové kulturního výboru.

Máte důvod pochybovat?
Kulturní výbor zrušil plánovanou návštěvu Moravského Krumlova a podle mých informací lidé z výboru dosud výstavní prostory neviděli (paní Třeštíková ano). Za to jsem slyšel řadu nepravdivých informací o tom, jak hrozně to tam vypadá. Rozhodovat bychom se měli na základě vlastních zkušeností, když to jde. Ale třeba tam ještě zajedou.

(chys)