Exekutoři mají zastavit soupisy majetku, vyklízení a omezit provoz, radí kvůli koronaviru Komora

Exekutorska komorazveřejnila nové statistiky Foto: IG

S výjimkou případů hodných zvláštního zřetele neprovádět do konce března vyklízení, soupisy majetku povinných ani kamenné dražby doporučila exekutorům kvůli riziku šíření koronaviru Exekutorská komora ČR. Komora rovněž svým členům radí, aby omezili styk s veřejností i pokladní hodiny. V pondělí k doporučení přibylo oznámení, že sídla Komory v Praze a Brně se uzavřou, ale centrální evidence exekucí dále funguje.

Komora v zájmu účastníků exekučních řízení a třetích osob doporučuje, aby exekutoři omezili úřední i pokladní hodiny a poučili účastníky, jak komunikovat elektronicky a platit dálkově.

Kromě toho vydala Komora doporučení, aby exekutoři do 31. března 2020 „neprováděli soupisy a zajištění nebo převzetí movitých věcí, s výjimkou případů zvláštního zřetele hodných“.

Exekutoři nemají podle Komory vykonávat ještě další činnosti, které jsou v současnosti rizikové. Komora proto doporučuje: Neprovádět vyklizení, s výjimkou případů zvláštního zřetele hodných, neprovádět osobní doručování písemností, s výjimkou případů zvláštního zřetele hodných, popř. zvolit bezkontaktní způsob doručení u písemností, u kterých je to možné a  neprovádět „kamenné dražby“, s výjimkou případů zvláštního zřetele hodných.

Doporučení má Komora i pro příjem zásilek a hotovosti: Při příjmu listinných zásilek a hotovosti dbát zvýšených hygienických opatření, uvádí Komora.

Současně Komora informuje, že pošta v oblastech rozšíření nákazy, změní způsob doručování a účastník řízení s tím musí počítat. „Prezidium Exekutorské komory ČR upozorňuje, že v případě doručování do lokalit zasažených koronavirem Česká pošta bude doručovat bezkontaktně. Je proto třeba dbát pečlivěji na to, zda konkrétní způsob doručování byl v souladu s procesními předpisy,“ uvádí Exekutorská komora ČR.

Doporučení pro exekutory vydala Exekutorská komora ČR v návaznosti na opatření související s nepříznivým vývojem epidemiologické situace ve výskytu onemocnění COVID-19 Exekutorská komora ČR, uvádí Komora.

Celé doporučení je zde:

V pondělí  k doporučení přibylo oznámení, že sídlo Exekutorské mory ČR v Praze a v Brně bude uzavřeno. Centrální evidence exekucí, kterou ze zákona Komora vede, nadále funguje, informují exekutoři na svém webu.

Ministerstvo spravedlnosti o víkendu vydalo stanovisko, podle kterého se krizová opatření nevztahují na advokáty, exekutory, notáře či insolvenční správce.

(ire)

Sdílejte
Předchozí článekVězni budou šít roušky, měsíčně zvládnou zhruba 40.000 kusů
Další článekProbační úředníci komunikují s klienty telefony, zrušili návštěvy
Irena Válová
Irena Válová je novinářka, editorka, zástupkyně šéfredaktora i publicistka v tištěných médiích, ale i v rozhlasech a televizích. Mimo jiné referovala o politických událostech z krizových oblastí: přechod k demokracii v JAR, referendum o Saddámu Husajnovi v Iráku či rušení amerických základen na Filipínách. Šest let byla zpravodajkou ze Světového ekonomického fóra ve švýcarském Davosu. Na základě publikovaných rozhovorů s americkými právníky o konfliktu zájmů v politice obdržela stipendium od velvyslanectví USA v Praze, v roce 1994 pak v Chicagu certifikát USIA tištěná žurnalistika v USA. V 90. letech též absolvovala několik stáží na téma demokracie ve Švýcarsku. V roce 1998 byla zvolena předsedkyní Syndikátu novinářů ČR, o rok později se stala členkou Řídícího výboru Evropské federace novinářů se sídlem v Bruselu. Tři roky vedla sdružení pro svobodný tisk Media Observatory ČR. Od roku 2001 je na volné noze jako autorka, editorka i mluvčí. Spolu s advokátem a nyní zvoleným soudcem Evropského soudu pro lidská práva za ČR ve Štrasburku JUDr. Alešem Pejchalem je autorkou knihy Základní slova: rozpravy o svobodě, společnosti, procesu, politice a právu.