Čtvrtek, 9. prosince, 2021

Soud osvobodil v kauze CASA exministryni Parkanovou, zkritizoval posudek obžaloby

DALŠÍ ČLÁNKY AUTORA

Soud dnes zprostil bývalou ministryni obrany Vlastu Parkanovou (KDU-ČSL, TOP 09) i jejího někdejšího podřízeného Jiřího Staňka obžaloby v kauze nákupu letounů CASA. Dvojice od počátku odmítala, že by armádní stroje byly její vinou předražené. Verdikt není pravomocný, státní zástupce se proti němu obratem odvolal. Pro Parkanovou žádal dvouletou podmínku a dvoumilionový peněžitý trest, pro Staňka pět let vězení a pětimilionový trest. Pro oba chtěl také zákazy činnosti.

Předsedkyně senátu Obvodního soudu pro Prahu 6 Markéta Binderová při odůvodnění verdiktu ostře zkritizovala posudek od firmy American Appraisal, o který se obžaloba opírala. „Soud dospěl k jednoznačnému závěru, že posudek předložený obžalobou je metodicky a věcně nesprávný a ve své podstatě nepřesvědčivý. Postrádá erudici, kterou by bylo možné od ústavního znaleckého posudku očekávat,“ uvedla.

O pořízení transportních letounů za více než 3,5 miliardy korun rozhodla v roce 2009 druhá vláda Mirka Topolánka (ODS), tehdy už v demisi. Obžaloba tvrdila, že Parkanová a ředitel ministerské sekce vyzbrojování Staněk způsobili státu škodu zhruba 817 milionů korun, protože nenechali zjistit obvyklou cenu strojů. Státní zástupce Jan Kořán později na základě dodatku znaleckého posudku výši údajné škody zrevidoval na 777 milionů.

Kořán vinil Staňka ze zneužití pravomoci a z úmyslného porušení povinnosti při správě cizího majetku. U Parkanové zmírnil původně totožnou právní kvalifikaci na nedbalostní maření úkolu veřejného činitele a na porušení povinnosti při správě cizího majetku z vědomé nedbalosti. Soud ale dospěl k závěru, že skutky popsané v obžalobě se nestaly. Ztotožnil se totiž s názorem obhájců a jimi povolaných znalců, že státu nevznikla žádná škoda.

Kořán původně tvrdil, že Parkanová při nákupu rovněž zneužila pravomoc, a to proto, že chtěla zlepšit své postavení ve vládě, „především ve vztahu k premiérovi Topolánkovi, který ji zamýšlel z funkce ministryně odvolat“. Po provedeném dokazování ale připustil, že tento motiv nelze dovodit.

Osmašedesátiletá Parkanová k hlavnímu líčení nikdy nepřišla, pokaždé se omluvila. „Rozhodně tím nemínila demonstrovat neúctu k soudu nebo bagatelizovat trestní řízení. Ona na to prostě lidsky nemá. Psychicky to velmi těžce nesla,“ vysvětlil dnes její právník Tomáš Sokol.

Čtyřiačtyřicetiletý Staněk naopak na jednání pravidelně docházel. „Snažil jsem se svou práci dělat podle svého nejlepšího vědomí a svědomí. Vždy jsem se snažil maximálním způsobem obhájit zájmy ČR a myslím si, že se mi to v drtivé většině případů podařilo. Dnes bych nepostupoval jinak,“ řekl soudu.

Soud obdržel obžalobu koncem roku 2015. Hlavní líčení začalo v květnu 2017. Státní zástupce si na předsedkyni soudního senátu stěžoval kvůli průtahům v řízení.

(čtk)

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY