Dosud mohli policisté zasahovat jen při vzpouře vězňů, v pandemii je vláda povolá k vnější ostraze věznic

Příslušník Policie ČR - Ilustrační foto: PČR

Zajištění vnější ostrahy věznic a detenčních ústavů na strážných věžích a výkon strážní služby na vstupech a vjezdech i ve strážních hlídkách by v případě pandemie nebo živelné katastrofy mohli nově za příslušníky Vězeňské služby vykonávat policisté. Bez této novely zákona by v současné pandemii koronaviru došlo k paralýze plnění úkolů Vězeňské služby, stojí v důvodové zprávě k novele zákona o Vězeňské službě. Policisty povolá vláda nařízením.

Novelu zákona o vězeňské službě schválila v pátek 4. prosince 2020 ve zrychleném jednání poslanecká sněmovna. „Není možné nehlídat vězně,“ zdůvodnila potřebnost novely ministryně spravedlnosti Marie Benešová. Poslanec Zdeněk Ondráček (KSČM) ovšem upozornil na to, že u republikové policie je neobsazeno 3500 míst a 1500 policistů je v karanténě kvůli koronaviru. Za chybějící policisty by podle něj mohli nastoupit vojáci.

Dosud jen zásah proti vězňům, nyní hlídání

Stávající právní úprava dosud neumožňovala, aby byli příslušníci Policie České republiky povoláni k plnění úkolů Vězeňské služby s výjimkou vzpoury: „V § 24 odst. 2 zákona se Vězeňské službě umožňuje požádat o zásah Policii České republiky, tato možnost je však omezena na mimořádné situace typu vzpoury ve věznici, vazební věznici nebo v ústavu pro výkon zabezpečovací detence, kdy cílem takového zásahu je obnovení pořádku a bezpečnosti v objektech střežených Vězeňskou službou; jde o součinnost při (jednorázovém) zásahu, nikoli tedy při dlouhodobějším plnění úkolů Vězeňské služby,“ uvádí se v důvodové zprávě k novele zákona.

Celý článek si můžete přečíst v MEDIA NETWORK MAGAZÍNU.
Přístupný je pro předplatitele.

Jste-li předplatitel, přihlásit se můžete zde.Přihlásit

Chcete-li se stát předplatitelem, jděte zde.Předplatit

Irena Válová

Sdílejte
Předchozí článekÚS: Zákony na pomoc nájemníkům kvůli covidu zůstávají platné
Další článekMístopředsedou ÚOOÚ by Senátem zvolen bývalý náměstek Jäger
Irena Válová
Irena Válová je novinářka, editorka, zástupkyně šéfredaktora i publicistka v tištěných médiích, ale i v rozhlasech a televizích. Mimo jiné referovala o politických událostech z krizových oblastí: přechod k demokracii v JAR, referendum o Saddámu Husajnovi v Iráku či rušení amerických základen na Filipínách. Šest let byla zpravodajkou ze Světového ekonomického fóra ve švýcarském Davosu. Na základě publikovaných rozhovorů s americkými právníky o konfliktu zájmů v politice obdržela stipendium od velvyslanectví USA v Praze, v roce 1994 pak v Chicagu certifikát USIA tištěná žurnalistika v USA. V 90. letech též absolvovala několik stáží na téma demokracie ve Švýcarsku. V roce 1998 byla zvolena předsedkyní Syndikátu novinářů ČR, o rok později se stala členkou Řídícího výboru Evropské federace novinářů se sídlem v Bruselu. Tři roky vedla sdružení pro svobodný tisk Media Observatory ČR. Od roku 2001 je na volné noze jako autorka, editorka i mluvčí. Spolu s advokátem a nyní zvoleným soudcem Evropského soudu pro lidská práva za ČR ve Štrasburku JUDr. Alešem Pejchalem je autorkou knihy Základní slova: rozpravy o svobodě, společnosti, procesu, politice a právu.