Středa, 19. ledna, 2022

Grygárek dostane od státu za stíhání 480 tisíc korun. Ministerstvo se mu omluvilo

DALŠÍ ČLÁNKY AUTORA

Ministerstvo spravedlnosti přiznalo bývalému náměstkovi pražského vrchního státního zastupitelství Liboru Grygárkovi odškodné 480 tisíc korun za nezákonné trestní stíhání. Také se mu omluvilo. Uvedl to dnes server SeznamZprávy s tím, že Grygárek se chce o další peníze soudit. Vůči státu vznesl nárok na 3,5 milionu korun.

Náměstek někdejšího vrchního státního zástupce Vlastimila Rampuly čelil obžalobě ze zneužití pravomoci v souvislosti s lobbistou Romanem Janouškem a jeho švýcarskými konty. Jeho stíhání však zastavil pražský městský soud, a to zčásti z důvodu, že žalovaný skutek není trestným činem, zčásti kvůli promlčení. Nejvyšší soud pak letos v září odmítl dovolání nejvyššího státního zástupce proti tomuto rozhodnutí.

Exnáměstek čelil stíhání od konce roku 2013, vinu od počátku odmítal a opakovaně si stěžoval na průtahy v trestním řízení. „O zpětvzetí mojí již podané žaloby na stát, v níž za odškodnění nemajetkové újmy požaduji částku více než sedmkrát vyšší, vůbec neuvažuji,“ uvedl pro SeznamZprávy.

„V návaznosti na výše uvedené ministerstvo spravedlnosti konstatuje, že v trestním řízení vedeném proti žadateli došlo v přípravném řízení k vydání nezákonného rozhodnutí ve smyslu § 7 odst. 1 zákona č. 82/1998 Sb., za které je třeba považovat usnesení Vrchního státního zastupitelství v Olomouci, pobočka v Ostravě, o zahájení trestního stíhání ze dne 6. 12. 2013 a usnesení Vrchního státního zastupitelství v Olomouci, pobočka v Ostravě, o zahájení trestního stíhání ze dne 26. 10. 2016. Za vydání těchto usnesení se zdejší úřad omlouvá,“ stojí ve sdělení ministerstva Grygárkovi.

V souvislosti s požadavkem na přiznání přiměřené zadostiučinění v peněžité formě, pak ministerstvo uvedlo, že shledal důvody pro přiznání přiměřeného zadostiučinění v peněžité formě. „Avšak nikoli v požadované výši, ale pouze ve výši 480 000 korun. Při stanovení výše odškodnění byla zohledněna zejména délka trestního stíhání a skutečnost, že se jednalo o trestnou činnost přímo související s profesí žadatele. Rovněž bylo přihlédnuto k zásahům do profesní sféry, když rozhodnutím České advokátní komory ze dne 14. 5. 2018 byl žadateli pozastaven výkon advokacie, k přetrvávajícím zásahům do zdravotní a soukromé sféry žadatele, přičemž došlo k rozvinutí posttraumatické stresové poruchy,
masivní medializaci a narušení dobrého jména a pověsti žadatele,“ lze se dočíst ve vyjádření ministerstva spravedlnosti.

„Můj další nárok na náhradu škody za náklady řízení a ušlý výdělek vůči ministerstvu spravedlnosti uplatním v nejbližších dnech,“ dodal. Grygárek kvůli svému obvinění nemohl pracovat jako advokát.

O propojení Rampulova náměstka a podnikatele Janouška v minulosti opakovaně psala média. Koncem roku 2011 vyšlo najevo, že Grygárek jednal s Janouškem v době, kdy pražské vrchní státní zastupitelství řešilo pět případů, které se lobbisty týkaly.

Švýcarská prokuratura dříve Janouškovi zablokovala tamní účty kvůli podezření z praní špinavých peněz v celkové výši dvou miliard korun. Švýcaři ale případ v roce 2010 odložili. Olomoučtí státní zástupci v obžalobě z února 2018 mimo jiné tvrdili, že Grygárek v Česku v rámci právní pomoci vyžádané ze švýcarské strany nedal pokyn k řádnému objasnění případu a že existuje podezření, že tak postupoval záměrně kvůli osobním vztahům.

(hrb, čtk)

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY