Pátek, 18. června, 2021

Neplacení alimentů, krádeže i zpronevěra: Zeman udělil 19 milostí, největší pozornost vzbudil Kajínek

DALŠÍ ČLÁNKY AUTORA

Prezident Miloš Zeman dnes omilostnil muže odsouzeného za zanedbání placení alimentů. Chce mu umožnit péči o nezletilou dceru, jejíž matka nedávno zemřela. Prezident milostmi šetří, dosud jich udělil 19, v druhém funkčním období deset.

Před volbami v roce 2013 Zeman řekl, že nebude udělovat milosti s výjimkou striktně omezeného okruhu humanitárních případů. Udílení milostí převedl v prosinci 2013 na ministerstvo spravedlnosti, které žádosti posuzuje a Hradu předkládá jen ty, jež splňují Zemanem stanovené podmínky – pachatel nesmí mít na svědomí závažný trestný čin, musí mít závažné zdravotní problémy a zajištěné rodinné zázemí.

 • Poprvé Zeman omilostnil v únoru 2016 muže odsouzeného na tři roky za méně závažnou majetkovou trestnou činnost; část trestu si odpykal a poté byl kvůli zdraví podmínečně propuštěn do nemocničního ošetřování.
 • Druhé žádosti Zeman vyhověl v květnu 2016, kdy odsouzeného omilostnil rovněž ze zdravotních důvodů. Prominul mu zbytek jednoho trestu a tři celé tresty odnětí svobody ve výši zhruba 29 měsíců. Muž byl odsouzen za maření výkonu úředního rozhodnutí a vykázání.
 • Třetí milost, která znamenala zastavení trestního stíhání pro přečin maření výkonu úředního rozhodnutí a vykázání, udělil Zeman v září 2016 také ze zdravotních důvodů.
 • V listopadu 2016 dal prezident milost dvěma vězeňkyním. Jedné z nich na žádost papeže Františka ke konci Svatého roku milosrdenství. Šlo o mladou ženu starající se ve vězení o dítě, které by po dosažení tří let muselo od matky. Trest dostala za zpronevěru a nesplňovala podmínku, kterou prezident stanovil pro omilostnění, protože nebyla dlouhodobě nemocná. Druhá žena, trpící dlouhodobou psychickou nemocí, byla potrestána za podvod, zpronevěru a trestnou činnost spojenou s konkurzem. Odpykala si téměř polovinu trestu.
 • Další milost udělil Zeman v prosinci 2016, a to muži, který byl odsouzen za majetkovou trestnou činnost. Přihlédl k závažnému onkologickému onemocnění.
 • Sedmou milost udělil prezident v dubnu 2017 muži nemocnému rakovinou, který byl odsouzen za majetkové zločiny a nedovolené ozbrojování. Muži už soud kvůli zdraví trest přerušil.
 • Velkou pozornost vzbudilo v květnu 2017 udělení milosti pro Jiřího Kajínka, který si odpykával doživotí za dvojnásobnou vraždu. Kajínek byl propuštěn po 23 letech strávených ve vězení. Milost byla udělena pod podmínkou, že se Kajínek nedopustí do sedmi let trestného činu. Později se Zeman vyjádřil, že další takovou milost by už neudělil.
 • Počátkem března 2018 prezident omilostnil muže, který při dopravní nehodě usmrtil svou manželku a syna. Hrad informoval, že omilostněný sice nesplňuje podmínku závažného zdravotního stavu, avšak Zeman jeho další potrestání vnímá jako nadbytečné a kruté. Odsouzený muž byl ve vězení za ohrožení pod vlivem návykové látky a za usmrcení z nedbalosti, Zeman mu prominul zbytek trestu. Přihlédl k tomu, že muž má nezletilé dítě, které přišlo o matku a sourozence.
 • Desátou milost Zeman udělil v srpnu 2018 onkologicky nemocnému vězni, který byl potrestaný za zneužití pravomoci, maření výkonu úředního rozhodnutí a přijetí úplatku.
 • V říjnu 2018 Zeman udělil milost handicapovanému muži, který přišel o obě dolní končetiny a jenž si měl odpykat rok vězení. Zároveň zastavil jeho stíhání za neplacení výživného.
 • Další milost prezident udělil v lednu 2020, a to onkologicky nemocnému muži, který byl vícekrát nepodmíněně odsouzen za krádež a loupež. Z přípisu ministryně spravedlnosti vyplývá, že muž spáchal 18 trestných činů včetně vraždy.
Česká vězení praskají ve švech Foto: Vězeňská služba
 • Dvě milosti udělil Zeman loni v březnu. Prominul trest muži, který poskytnutím první pomoci zachránil život další osobě, a vězni se závažným onemocněním srdce. Oba byli odsouzeni k nepodmíněným trestům, první za zanedbání povinné výživy, druhý za maření výkonu úředního rozhodnutí a ohrožení pod vlivem návykové látky.
 • V září 2020 prezident udělil milost mladému muži, který se dlouhodobě léčí se závažným onkologickým onemocněním. Prominul mu dva tresty za méně závažnou trestnou činnost převážně drobného majetkového charakteru.
 • V říjnu 2020 Zeman udělil milost matce pěti nezletilých dětí. Prominul ji celkem pět trestů za méně závažnou trestnou činnost (krádeže, při kterých žena brala v prodejnách potravin zboží v řádu stokorun, například uzeniny, maso nebo víno). Prezident se rozhodl pro milost kvůli tomu, že se vzorně stará o pět nezletilých dětí, které by v případě jejího nástupu do výkonu trestu musely být umístěny do různých dětských domovů. Roli sehrály i sebevražedné tendence jedné z dcer.
 • Loni v prosinci Zeman udělil milost muži potrestanému za pokus o těžké ublížení na zdraví a za výtržnictví. Odsouzený zachránil život tonoucí ženě. Zeman mu prominul podmíněný trest a zbytek trestu zákazu vstupu na sportovní, kulturní a jiné společenské akce. O zahlazení odsouzení žádal muž zejména kvůli práci v armádě, kterou musel kvůli pravomocnému odsouzení opustit.
 • Koncem března prezident omilostnil onkologicky nemocného muže. Prominul mu zbytek nepodmíněného trestu vězení za loupež a nebezpečné vyhrožování. Omilostněnému už dříve soud kvůli vážnému zdravotnímu stavu výkon trestu přerušil. Podle přípisu ministryně spravedlnosti Marie Benešové (za ANO), který si ČTK vyžádala 8. dubna na základě zákona o svobodném přístupu k informacím, byl muž, kterému 31. března udělil prezident milost, počátkem 90. let odsouzen za vraždu. V rejstříku trestů má sedm dalších záznamů, mimo jiné za zpronevěru či ohrožování mravní výchovy mládeže. Aktuálně si měl odpykat ještě 660 dní vězení za loupež, při níž ohrožoval prodavačku jehlicí z deštníku
 • V úterý prezident omilostnil muže odsouzeného za zanedbání povinné výživy. Chce mu umožnit péči o nezletilou dceru, jejíž matka nedávno zemřela.

(epa, čtk)

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY