Neděle, 3. července, 2022

Proces s lobbistou Výbohem, známým z české kauzy Pandur a obviněným z korupce nezačne

DALŠÍ ČLÁNKY AUTORA

Proces s podnikatelem Miroslavem Výbohem u Specializovaného trestního soudu v Banské Bystrici v květnu nezačne. Miroslav Výboh požádal o odročení hlavního líčení. Chce být osobně přítomen slyšení. Potvrdila to mluvčí soudu Katarína Kudjáková. Výboh je monackým rezidentem, na Slovensku ho lze nalézt v databázi pátrání kvůli vydanému evropskému zatykači.

Soud proto zrušil termíny plánované na 31. května, 1. a 2. června.

„Obžalovaný se chce hlavního líčení zúčastnit osobně, neboť mu byl v současné době Slovenskou republikou odebrán cestovní pas, proti kterému se odvolal, a nemá pas jiné země,“ dodala mluvčí.

Státní zástupce Úřadu speciální prokuratury na něj v listopadu 2021 podal obžalobu pro zvlášť závažný zločin přijetí úplatku. Byl obviněn v rámci případu Celník III.

Na obviněného slovenského podnikatele Miroslava Výboha byl v jeho zemi vydán Specializovaným trestním soudem mezinárodní a evropský zatykač. Informoval o tom loni v srpnu zpravodajský portál televize Markíza – tvnoviny.sk.

Z obzvlášť závažného zločinu přijímání úplatku Výboha slovenská policie obvinila minulý týden v rámci akce Celník III. Miroslav Výboh je dobře znám i v České republice, protože figuroval v korupční kauze nákupu obrněných transportérů Pandur.

„Soudce pro přípravné řízení Specializovaného trestního soudu vyhověl návrhu prokurátora Úřadu speciální prokuratury a dne 9. srpna 2021 vydal na Ing. M. V., obviněného z obzvlášť závažného zločinu přijímání úplatku příkaz k zatčení i evropský a mezinárodní zatykač,“ sdělila serveru tvnoviny.sk mluvčí soudu Katarína Kudjaková.

Výboh se nachází v zahraničí, je rezidentem v Monaku. Výboha lze na Slovensku nalézt v databázi pátrání kvůli vydanému evropskému zatykači.

Vyhlášené pátrání po lobbistovi a zbrojaři Miroslavu Výbohovi. Foto: Jan Hrbáček

V souvislosti s tím jeho obhájce Ondřej Laciak před necelým rokem vyvracel informace, že by se jeho klient výpovědi vyhýbal. Uvedl, že je připraven vyjádřit se k obviněním a nejpravděpodobněji tak udělá prostřednictvím telemostu, tedy videohovoru, který připouští trestní řád.

„Do dnešního dne nebylo obviněnému doručeno na adresu trvalého pobytu usnesení o vznesení obvinění, ani vyrozumění o termínu výslechu, přesto byl kontaktní a kooperuje s vyšetřovatelkou. Byla podána žádost o provedení výslechu prostřednictvím videokonference, což je standardní způsob slyšení svědka nebo obviněného, ​​když žije v zahraničí. Na vydání mezinárodního nebo evropského zatýkacího rozkazu proto není dán žádný zákonný důvod,“ zareagoval podle slovenských médií loni v srpnu obhájce Miroslava Výboha Ondrej Laciak.

Cinklé IT projekty

Výboh vznesená obvinění odmítá. Korupční kauza Celník se týká utajovaných smluv na slovenské finanční správě za několik desítek milionů eur.

Ministerstvo zahraničních věcí a evropských záležitostí zároveň před časem přerušilo obviněnému Miroslavu Výbohovi výkon funkce honorárního konzula Monackého knížectví na Slovensku.

Jak už Ekonomický deník informoval, vyšetřovatel Národní kriminální agentury (NAKA) obvinil minulý týden v rámci akce Celník 3 celkem osm osob z korupční trestné činnosti. Mezi obviněnými je kromě podnikatele Výboha i bývalá prezidentka Finanční správy Lenka Wittenbergerová nebo bývalý státní tajemník Radko Kuruc. Obviněn je i bývalý šéf Finanční správy František Imrecze.

Kauza Celník se týká převážně IT projektů na finanční zprávě. Už od ledna jsou v ní obviněni oligarcha Josef Brhel a jeho bratr Peter Brhel, bývalý šéf finanční správy František Imrecze či bývalý šéf IT sekce finanční správy Milan Grega, nebo podnikatel v IT branži Michal Suchoba.

Imrecze a Suchoba spolupracují už delší dobu s policií a popisují korupční mechanismy ve státní správě.

Miroslav Výboh obvinění podle slovenských médií komentoval se slovy, že se o něm dozvěděl z médií. Páchání trestné činnosti popřel.

„Obvinění mé osoby mi zapadá do kontextu informací z posledních dnů ohledně manipulaci výpovědí kajícníků,“ reagoval. Kajícníky jsou na Slovensku označováni bývalí vysocí státní úředníci nebo důstojníci ozbrojených složek, podezřelí z trestné činnosti, kteří ji s vidinou nižších trestů obsáhle popisují.

18 milionů euro

V minulosti se Výbohovo jméno hojně objevovalo také v České republice. Zejména v rámci mezinárodní korupční aféry s nákupem obrněných transportérů Pandur českou armádou.

Odsouzený český lobbista Marek Dalík, který jej již na svobodě, Výboha u soudu charakterizoval jako důvěrníka slovenského premiéra Roberta Fica, který chodil na jednání s tehdejším českým premiérem Mirkem Topolánkem. Výboh prý vystupoval jako Ficův poradce.

Šéf Směru Fico v roce 2014 potvrdil, že v minulosti se s těmito přáteli (myšleno viz výše) setkal na jižní Moravě.

„Já si vyhrazuji právo na soukromé přátelské setkání s lidmi, kde se cítím příjemně a kde si velmi rád dám pohár vína,“ nechal se slyšet Fico.

Odmítl, že by měl něco společného s Pandury. O Výbohovi řekl, že ho zná dvacet let, jsou osobní přátelé a nebude ho zatracovat.

O Výbohově angažmá v kauze Pandury promluvil více Marek Dalík.

Když podával v roce 2018 ústavní stížnost proti svému odsouzení, konstatoval v ní, že korupční nabídka nepadla z jeho úst, ale z úst Mira Výboha. Dalík soudům vytkl to, že nepřipustily Výbohův výslech na rakouské prokuratuře.

Marek Dalík z počátku soudního líčení víceméně mlčel. Otevřenou výpověď poskytl soudu až na posledním líčení a zmínil, že částku 3 krát 6 milionů eur (oněch na začátku textu zmiňovaných 18 milionů – pozn. red.) neměl na setkání se zástupci rakouské zbrojovky neměl vyslovit on, ale Výboh.

Po Dalíkově otevřené výpovědi před odvolacím soudem nabrala tato informace, již podporují spisy rakouské prokuratury, na důležitosti. A proto zasloužila nové posouzení, jak tvrdil v Dalíkově ústavní jeho advokát Tomáš Gřivna.

„Závěr odvolacího soudu, že výpověď Dalíka není podpořena žádným dalším důkazem, objektivně působí jako jurisdikční libovůle, jestliže soud neprovedl důkazy, které by mohly prokázat právě to, co Dalík vypověděl: že částku 3 krát 6 milionů eur na schůzce neuvedl on, ale Miroslav Výboh,“ argumentuje Tomáš Gřivna.

Marek Dalík ale se stížností neuspěl, odpykal si část trestu a za dobré chování byl podmínečně propuštěn. Stín korupční výzvy tak zůstal na něm i přes to, že později označil za jejího původce Miroslava Výboha.

Podrobnosti k Miroslavu Výbohovi si můžete přečíst ZDE a ZDE.

Jan Hrbáček, Ekonomický deník

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY