Někdy stačí jediná chvíle nepozornosti a člověk ztratí kontrolu nad vlastním tělem i rozhodováním. Právě na situace, které oběti často popisují až zpětně a mnohdy je ani neohlásí policii, míří nová iniciativa poslanců. Vláda jí podle všeho otevře dveře.

Neoprávněné podání návykové látky jinému člověku bez jeho vědomí by se mohlo stát samostatným trestným činem. Poslaneckou novelu trestního zákoníku, která míří především na takzvaný drink spiking, vláda podle podkladů pro pondělní jednání pravděpodobně podpoří.

Předloha koaličních poslanců reaguje na případy, kdy pachatel přidá omamnou látku do nápoje jiné osoby, aby ovlivnil její psychický nebo fyzický stav. Návrh se však nevztahuje pouze na nápoje. Postihovat má také přimíchání návykové látky do jídla nebo její neoprávněné injekční podání.

Podle předkladatelů jde o zásah do svobody člověka

Autoři návrhu – Taťána Malá, premiér Andrej Babiš, ministr pro sport Boris Šťastný a předseda Poslanecké sněmovny Tomio Okamura – ve zdůvodnění upozorňují, že podobné jednání zasahuje do jednoho ze základních práv člověka.

„Spiking je jednáním, které závažným způsobem zasahuje do svobody rozhodování jednotlivce, neboť každý člověk má právo se svobodně rozhodnout, zda bude či nebude požívat látky, které jsou způsobilé ovlivnit jeho psychický stav,“ uvádějí předkladatelé.

Podle nich pachatelé obvykle usilují o ovlivnění stavu oběti až do bezbrannosti. Motivem může být zásah do její důstojnosti, například zesměšnění, ale také snaha vytvořit podmínky pro sexuální nebo majetkovou trestnou činnost.

Za nejzávažnější případy až deset let vězení

Novela počítá s několika úrovněmi trestních sazeb podle závažnosti následků.

Základní sazba by umožňovala uložit až jeden rok vězení.

Mohlo by vás zajímat

Pokud by pachatel podal návykovou látku s cílem usnadnit spáchání jiného trestného činu, hrozil by mu trest odnětí svobody až na tři roky.

Výrazně přísnější postih návrh stanovuje pro případy, kdy by podání látky způsobilo těžkou újmu na zdraví. V takové situaci by soud mohl uložit až osmiletý trest.

Nejvyšší sazba dopadá na případy, kdy by oběť v důsledku jednání pachatele zemřela. Za takový čin by mohlo hrozit až deset let vězení.

Třetina mladých má podle průzkumu osobní zkušenost

Na problém upozornil také průzkum organizace Beat Sexism, který organizace představila loni v březnu na kulatém stole pořádaném Úřadem vlády.

Podle výsledků se se spikingem setkala třetina mladých lidí.

Oběti přitom incidenty často nehlásí. V naprosté většině případů jde podle průzkumu o ženy.

Nejčastěji se podobné případy odehrávají v barech, klubech a hospodách, ale objevují se také na soukromých večírcích.

Mezi látky, které pachatelé podle průzkumu používají, patří například GHB označovaná jako tekutá extáze, ketamin nebo rohypnol. Tyto látky mohou vyvolat dezorientaci, výpadky paměti, malátnost nebo ztrátu vědomí.

Přesná statistika případů neexistuje. Autoři průzkumu pouze odhadují, že jen v Praze mohou jít o stovky incidentů ročně.

Samostatný trestný čin má reagovat na konkrétní problém

Navrhovaná změna trestního zákoníku vytváří samostatný postih pro situace, kdy někdo bez vědomí druhého člověka podá návykovou látku s cílem ovlivnit jeho stav. Podle předkladatelů jde o jednání, které zasahuje do osobní svobody člověka a v řadě případů vytváří prostor pro další trestnou činnost.

O tom, zda se návrh posune dál legislativním procesem, budou rozhodovat poslanci. Vláda mu však podle dostupných podkladů plánuje vyslovit podporu.