Na českém drogovém trhu dál převažuje pervitin, který se typicky vyrábí v malých domácích laboratořích. Podle kriminalistů však roste i dostupnost a poptávka po kokainu – jeho cena se totiž začíná blížit pervitinu. Vyplývá to z výroční zprávy Národní protidrogové centrály za rok 2024.
Policie podle výroční zprávy každoročně odhalí zhruba dvě stovky laboratoří na výrobu pervitinu – loni jich bylo 192. „Stále převažují malé ‚kuchyňské varny‘, kde se pervitin vyrábí takzvanou českou cestou. Prekurzorem je efedrin nebo pseudoefedrin získávaný z léčiv pašovaných ze zahraničí,“ uvedli kriminalisté. Nejčastěji se léky dovážejí z Polska či Srbska, někdy ale i z Egypta. Laboratoře obvykle vyprodukují několik set gramů drogy na cyklus.
Nový metamfetamin a export pervitinu
Česko zůstává dlouhodobě zdrojem pervitinu pro okolní země. Policisté ale upozorňují, že se na domácím trhu stále častěji objevuje i nepůvodní metamfetamin dovážený ze zahraničí. Vyrábí se jiným způsobem a na jeden cyklus se produkují desítky kilogramů. Díky tomu je levnější.
„Kokain je stále statusovou drogou, přestává však platit, že jde výhradně o drogu bohatých,“ uvádí zpráva. Drogové kartely pašují z Latinské Ameriky do Evropy tuny kokainu. Cena tak i v Česku klesá a přibližuje se pervitinu. Kokain se do Česka vozí zejména přes kurýry ze Španělska a Nizozemska.
Syntetické drogy
Za pouliční gram kokainu, který běžně obsahuje asi 0,6 gramu účinné látky, se platí od 2000 do 2500 korun. Cena pervitinu, který se dříve prodával za tisíc korun, nyní roste a často přesahuje 1500 korun za gram. „Cena obou nelegálních stimulantů se tedy s vysokou nabídkou kokainu pomalu srovnává,“ shrnuje zpráva.
Výroba levných syntetických drog, jako jsou mefedron nebo klefedron, je v Česku na vzestupu. Drogy, které jsou levnější alternativou pro metamfetamin nebo kokain, se vyrábějí po stovkách kilogramů na jeden výrobní cyklus. Organizované skupiny proto mají zájem na našem území vyrobit velké množství drog určených k exportu a za několik týdnů či měsíců místo produkce změnit.
Mohlo by vás zajímat
Další ze syntetických drog, které se objevují v Česku, je fentanyl. Ten je problémem především v Severní Americe. Podle centrály tam dochází každoročně kvůli předávkování syntetickými opioidy ke statisícům úmrtí. V Česku je s fentanylem spojováno 15 smrtelných předávkování. V některých případech šlo podle centrály o kombinaci fentanylu s další látkou.
V Česku zatím nebyly odhaleny nelegální laboratoře na výrobu fentanylu, podobného nitazenu a dalších obdobných nebezpečných látek. V Evropě jich podle centrály bylo zaznamenáno jen několik.
Pěstírny marihuany technologicky vyspěly
Marihuana je nejrozšířenější drogou jak v Česku, tak v zahraničí. V tuzemsku se pěstuje venku i uvnitř. Vnitřní pěstování probíhá celoročně, je však náročnější i dražší. Kupující očekávají vyšší kvalitu a cena za kilogram dosahuje 80 000 až 100 000 korun. Venkovní pěstování se soustředí hlavně na Moravu a je závislé na počasí – kilogram se prodává zhruba za 45 000 korun.

„Konopné drogy většinou tvoří jednu komoditu z širšího spektra drog, které pachatelé nabízejí. Záchyty se často objevují společně s pervitinem, kokainem, ketaminem nebo MDMA (extáze),“ uvádějí kriminalisté.
Drogy putují i přes „mrtvé schránky“
Stoupá také nabídka semisyntetických nebo syntetických kanabinoidů. Podle ředitele NPC Jakuba Frydrycha regulace sice snížila dostupnost cukrovinek a náplní do e-cigaret s obsahem nízkopotentního konopí, avšak „tyto produkty se stále nabízí s obsahem dosud neregulovaných variant semisyntetických kanabinoidů“.
Od pandemie covidu se podle policie zintenzivnil obchod s drogami v online prostředí. Prodejci využívají sociální sítě, šifrované aplikace i kryptoměny. Doručování zajišťují kurýři zásilkových služeb nebo se využívají takzvané mrtvé schránky, kam si zákazníci pro drogy chodí.