Internetová seznamka nesmí vydávat účty spravované placenými moderátory za běžné uživatele. Potvrdil to Nejvyšší správní soud (NSS). Nestačí ani obecné upozornění v obchodních podmínkách, že některé účty jsou uměle vytvořené. Návštěvník webu totiž nepozná, jestli komunikuje se skutečným člověk, který hledá seznámení, nebo se zaplaceným moderátorem. Soud zamítl kasační stížnost firmy z Liberecka. Česká obchodní inspekce (ČOI) jí takovou praxi zakázala už v roce 2019.
Firma provozuje erotickou seznamku na Slovensku. Slibuje kontakt se skutečnými uživateli. Česká inspekce ale spatřovala problém v tom, že virtuálně vytvořené účty, za kterými se skrýval placený moderátor, firma neodlišovala od skutečných profilů registrovaných uživatelů. Návštěvník webu tak nevěděl, s kým právě komunikuje. Firma existenci virtuálních profilů nepopírala, pomáhají podle ní odhalovat třeba i protiprávní jednání.
Nekalá obchodní praktika
Liberecká pobočka krajského soudu dospěla k závěru, že šlo o nekalou obchodní praktiku. Seznámení a komunikaci s moderátorem považuje za natolik odlišnou službu, že je nepřípustné, aby spotřebitel nevěděl, co z toho zrovna využívá. Plyne z odůvodnění rozsudku krajského soudu.
Firma podala kasační stížnost k Nejvyššímu správnímu soudu. Namítala třeba, že její služba se zaměřuje hlavně na erotické kontakty a flirt. Uživatelům prý tedy nemusí vždy záležet na identitě člověka, se kterým komunikuje. Tento argument ale soud odmítl.
„NSS se ztotožňuje s posouzením správních orgánů a krajského soudu a dodává, že obzvláště pro spotřebitele, kteří mají zájem o seznámení se skutečnou osobou, nemusí komunikace s najatým moderátorem naplňovat představy o jejím opravdovém charakteru,“ stojí v rozsudku. Platí to podle soud jak pro lidi, kteří hledají dlouhodobý partnerský vztah, tak pro ty, kterým jde jen o sexuální kontakt. Ať už ho chtějí přímý, nebo přes internet.
„Nelze dovozovat, že by průměrný spotřebitel měl zájem na ‚zažití erotického zážitku s kýmkoliv‚. Je notorietou, že naprosté většině lidí záleží přinejmenším na pohlaví, často na fyzické atraktivitě a mnoha dalších vlastnostech osob, s nimiž navazují intimní kontakty,“ konstatoval Nejvyšší správní soud.
