Za nevhodný e-mail bude soudce čtvrt roku brát nižší plat

Nejvyšší správní soud v Brně Foto: archiv

Teplický soudce Miroslav Čapek bude kvůli nevhodnému e-mailu brát čtvrt roku plat nižší o deset procent, rozhodl kárný senát Nejvyššího správního soudu. Loni v první den komunálních voleb rozeslal e-mailem na tři desítky adres – včetně novinářských – fiktivní přepisy údajných rozhovorů primátora Teplic Jaroslava Kubery (ODS), které sám dostal elektronickou poštou z jiného zdroje. Čapek proti rozhodnutí kárného senátu podá ústavní stížnost, která ale nemá odkladný účinek.

Kárnou žalobu přednesl Čapkův nadřízený, šéf Krajského soudu v Ústí nad Labem Luboš Dörfl. „Když jsem se k té zprávě dostal, tak jsem se smrtelně vyděsil, protože jsem si nedokázal představit, že by si někdo takový vtip v době voleb dovolil,“ řekl Dörfl. Původně se prý navíc obával, jestli nejde o únik autentických informací z nějakého spisu. Brzy se ale ukázalo, že jde pouze o špatný vtip, který ale předseda krajského soudu označil za neslučitelný s profesí soudce.

Materiál šířený e-mailem podle Dörfla mohl ovlivnit volby a snížit důvěru v justici. „Takové jednání soudce nemůže být obecnou normou,“ zdůraznil. Čapka jinak Dörfl považuje za výkonného a zkušeného soudce, což také zohlednil kárný senát při zvažování, jak přísný postih uložit.

Podle předsedy senátu Jakuba Camrdy se nepodařilo prokázat, že právě Čapkův e-mail měl přímý dopad na politický nebo volební boj. Fiktivní dokument se šířil i jinými cestami. Přesto se Čapek dopustil kárného provinění. Materiál se formou i obsahem snažil navodit dojem autentického dokumentu, což mohlo některé adresáty zmást. Zároveň fiktivní dokument stavěl do negativního světla Kuberu i další politiky. Soudce tak podle kárného senátu napomohl šíření difamačního, tedy nactiutrhačného materiálu.

Čapkův advokát Jan Svoboda poukázal na to, že přeposílání různých zpráv známým je zcela běžné. „Že se to dostalo do tisku, nebylo přáním nebo zaviněním doktora Čapka,“ uvedl Svoboda. Soudce sám využil svého práva nevypovídat, uvedl jen to, že v rozesílacím seznamu byli například bývalí politici nebo spolužáci, stejně jako novináři, které pokládal za své známé či přátele. „Poučil jsem se,“ konstatoval Čapek, jenž byl v 90. letech poslancem za KSČM a Levý Blok.

Po jednání pouze řekl, že vyčká na písemné odůvodnění. „Ale už nyní avizuji ústavní stížnost,“ doplnil. Na rozhodnutí kárného senátu stížnost nemá přímý vliv. Na platu se verdikt projeví v měsíci následujícím po nabytí právní moci.

Údajný přepis odposlechů mezi Kuberou a třemi dalšími lidmi je plný vulgarismů a naznačuje, že se dopouštěli nezákonných postupů. Podle dřívějšího vyjádření Kubery jde o falzifikáty, podobné rozhovory se nikdy neuskutečnily. U soudu dnes vypovídali jako svědci novináři, kteří e-mail od Čapka dostali. Většina uvedla, že údajný přepis odposlechů nepokládali za reálný, zdál se jim zvláštní, případně „přitažený za vlasy“.

Případem se zabývala také teplická policie. Prověřovala, kdo je původcem údajných přepisů.

-čtk-