Policie obvinila 24 lidí kvůli činnosti v ROP Severozápad, zadržela i exhejtmanku Vaňhovou

Foto: archiv ÚOOZ

Mezi zadrženými v případu podezření ze zneužití evropských dotací je i bývalá hejtmanka Ústeckého kraje Jana Vaňhová (ČSSD). Serveru Lidovky.cz to potvrdil advokát Vaňhové Jaroslav Beneš. Podle zdrojů ČTK je mezi zadrženými také Jiří Červinka, který v roce 2011 vedl úřad ROP Severozápad jako pověřený ředitel.

Kriminalisté zahájili trestní stíhání 24 lidí kvůli zneužití evropských dotací. Případ se týká Regionální rady regionu soudržnosti Severozápad, uvedl dnes žalobce Tomáš Minx z Vrchního státního zastupitelství v Praze, které případ dozoruje.

„Teď pojedu za klientkou, takže se teprve seznámím s usnesením, co je jí kladeno za vinu,“ řekl serveru Beneš.

Podle mluvčí Karlovarského kraje Jany Pavlíkové zasahovala dnes policie i v sídle krajské organizace Karlovarská agentura rozvoje podnikání. „Zásah ale nesouvisel s činností agentury, a pokud víme, policie si z místa neodvezla žádné materiály,“ řekla. V agentuře právě pracuje bývalý ředitel Červinka. Zatím nejisté je zadržení i dalších bývalých členů regionální rady, Jakub Pánik nebo Petr Navrátil (oba ČSSD) dnes nebrali telefony.

Vaňhová kromě vedení Ústeckého kraje působila v letech 2008 až 2012 ve výboru regionální rady ROP Severozápad, jenž měl konečné slovo v rozhodování, který projekt bude podpořen evropskými penězi.

Ještě v minulém volebním období působila ve vedení Ústeckého kraje jako náměstkyně hejtmana. Životním partnerem Vaňhové byl vlivný člen ČSSD, podnikatel Roman Houska. Ten byl v listopadu 2013 zastřelen před domem, kde s Vaňhovou žil. Housku podle pravomocného rozsudku zavraždil bývalý voják Michal Krnáč. Dostal za to 13 let vězení.

Kromě Vaňhové působil ve výboru ROP Severozápad také bývalý krajský předseda ČSSD a nekdejší krajský radní Arno Fišera. Předseda krajské ČSSD Miroslav Andrt řekl, že o zadržení či obvinění Vaňhové, případně dalších lidí, nemá oficiální informace. „Nám v tomto směru informace nikdo neposkytuje. Z logiky věci, o kterou pravděpodobně jde, tak by se to těchto dvou (Vaňhové a Fišery) mohlo týkat. O nikom jiném zatím nevím a sám čekám, co se dál dozvíme,“ řekl Andrt.

Zásah kriminalistů se nijak nedotkl Krajského úřadu Ústeckého kraje, řekla ČTK jeho mluvčí Lucie Dosedělová. Policie nebyla podle mluvčího Pavla Žinčíka na úřadě ROP Severozápad. Podle informací ČTK ale byla v uplynulých měsících řada jeho zaměstnanců podat policii vysvětlení.

(čtk, epa)