Středa, 29. září, 2021

Žalobce Jirát se nemusí za své výroky omluvit Davidu Rathovi, protože zastupuje stát

DALŠÍ ČLÁNKY AUTORA

Státní zástupce Petr Jirát se nemusí omlouvat stíhanému bývalému hejtmanovi Davidovi Rathovi za výroky, které o něm řekl do médií. Soud dnes s odkazem na předchozí judikaturu konstatoval, že Jirát jako soukromá osoba nemůže být žalován za něco, co pronesl z pozice veřejného činitele. Rozhodnutí není pravomocné, Rath se podle svého právníka zřejmě odvolá.

„Doktor Jirát vystupoval pouze jako představitel státního zastupitelství, potažmo státu. Je to právě stát, který za takový zásah může odpovídat, a pouze vůči státu může taková žaloba směřovat,“ zdůvodnila rozsudek soudkyně Obvodního soudu pro Prahu 1 Jana Jurečková. Soud se proto vůbec nezabýval obsahem tvrzení z hlediska jeho pravdivosti či nepravdivosti, ani tím, zda mohlo nebo nemohlo zasáhnout do Rathových osobnostních práv.

Jirát dozoruje první část Rathovy korupční kauzy, která se týká údajného přijímání úplatků v souvislosti s manipulováním veřejných zakázek ve Středočeském kraji. Po vynesení později zrušeného rozsudku, který Ratha poslal na 8,5 roku za mříže, Jirát v rozhovoru pro server Lidovky.cz obžalovaného zkritizoval za obstrukce a chování v jednací síni. Řekl, že Rath podle něj nikdy nenastoupí do vězení, protože pokud bude rozhodnutí o odnětí svobody pravomocné, uteče. Mluvil také o tom, že exposlanec má v zahraničních firmách schované peníze z trestné činnosti. Výši částky odhadl na stovky milionů korun.

Rath kvůli tomu na Jiráta podal žalobu na ochranu osobnosti. Požaduje v ní omluvu, finanční zadostiučinění 88.000 korun a to, aby Jirát v šíření údajně nepravdivých informací nepokračoval.

K soudu dnes Rath nedorazil, zastupoval ho jeho advokát Adam Černý. „Žádný zákon neumožňuje státnímu zástupci, aby v médiích uváděl nepravdivé informace, citové výlevy, svá subjektivní hodnocení, ničím nepodložené spekulace a vyloženě nepravdivé informace. Jednáním žalovaného (Jiráta) bylo zásadním způsobem překročeno oprávnění, které mu dává ustanovení trestního řádu, aby informoval o probíhajícím trestním řízení,“ řekl právník soudkyni.

Rath také tvrdí, že Jirátovy výroky byly nejen excesem, ale i kárným proviněním. „Vzhledem k osobě žalobce (Ratha) a zřejmě z jakési kolegiální solidarity nebylo kárné řízení s žalovaným (Jirátem) zahájeno,“ prohlásil Černý.

Jirát na jednání rovněž nepřišel, zastupoval ho syn Petr Jirát mladší. Poukázal na to, že žaloba nemůže směřovat přímo proti jeho otci, čemuž dal soud za pravdu. „Judikatura to vymezila zcela jasně,“ konstatovala soudkyně.

Hlava XXII 

Obdobnou při vyvolal bývalý hejtman také s vrchní státní zástupkyní Lenkou Bradáčovou, u níž už soudy pravomocně rozhodly, že se za své televizní výroky nemusí omlouvat. Mimo jiné právě proto, že nevystupovala jako soukromá osoba, ale vyjadřovala se v rámci své funkce, a žaloba tak správně měla směřovat proti státu, respektive státnímu zastupitelství.

Rath se vzhledem k tomuto rozhodnutí snažil žalobu podanou na Jiráta rozšířit i na Krajské státní zastupitelství v Praze, kde Jirát pracuje. To mu však soudkyně už dříve neumožnila s tím, že Rath se takto snaží obejít institut záměny žalovaného, s nímž by žalovaný – tedy Jirát – musel souhlasit.

Exhejtman proto podal další samostatnou žalobu přímo na stát, kterou se bude také zabývat Obvodní soud pro Prahu 1. Termín jednání zatím není stanoven. Černý ČTK řekl, že Rath v žalobě žádá totéž, co chtěl přímo po Jirátovi.

(čtk)

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY