EK doufá v pokračování dialogu s Polskem o reformě justice

Sitauce v polské justici působí i nadále střet s Evropskou unií. Foto: archiv

Evropská komise doufá v pokračování „konstruktivního“ dialogu s Polskem o jeho kontroverzní justiční reformě. Na tiskové konferenci ve Varšavě to dnes řekl místopředseda Evropské komise Frans Timmermans, aniž dal najevo nějaký pokrok ke sblížení stanovisek komise a polské vlády ohledně reformy soudního systému.

„Měli jsme konstruktivní diskusi o otázkách, které se týkají právního státu,“ uvedl mimo jiné Timmermans podle agentury Reuters po setkání s polským premiérem Mateuszem Morawieckým. Sdělil přitom, že dnes získal nové informace o sporné justiční reformě. „Doufám, že můžeme pokračovat v konstruktivní diskusi o řešení stávajícího problému,“ poznamenal v této souvislosti.

V pokračování dialogu s Evropskou komisí doufá i Morawiecki. „Jsou různé síly, které nemají zájem o kompromis. Jsem rád, že místopředseda EK takovýto postoj nereprezentuje,“ prohlásil podle agentury PAP předseda polské vlády na společné tiskové konferenci s Timmermansem.

„Snažíme se dosáhnout dohody, která bude brát ohled na nezbytnost reformy soudního systému,“ dodal Morawiecki před novináři.

Evropská komise je přesvědčená, že kroky, které podnikla nynější vládnoucí konzervativní strana Právo a spravedlnost k reformě justice, podkopávají právní stát v Polsku. Zahájila proto vůči Varšavě proceduru, která by mohla vyústit až v pozastavení některých hlasovacích práv Polska.

Varšava proto učinila v reformě úpravy, které vysvětluje jako ústupky Bruselu. Podle opozice i samých soudců jde však jen o kosmetické změny a fiktivní ústupky, které neřeší podstatu sporu, tedy ovládnutí nezávislé justice vládou a vládnoucí stranou.

Evropská unie má podle Reuters o tomto tématu jednat na nadcházejícím summitu koncem června.

(čtk)