Pondělí, 25. října, 2021

Advokát Šíma prošel výběrovým řízením na soudce, Benešová ho ke jmenování nenavrhne

DALŠÍ ČLÁNKY AUTORA

Plzeňský advokát Pavel Šíma, kterého původně navrhla ministryně spravedlnosti Marie Benešová ke jmenování soudcem, se jím nakonec nestane. A to přestože prošel úspěšně výběrovým řízením a také psychotesty. České justici to v sdělil mluvčí ministerstva spravedlnosti Vladimír Řepka.

O nejnovější jmenovací etapě soudců již Česká justice informovala. „Z původních 30 kandidátů na funkci soudce jich paní ministryně předkládá jen 29. Důvodem je, že u jednoho z kandidátů se dodatečně objevily nové okolnosti, které vyvolávají pochybnosti o jeho morální bezúhonnosti. Už jen taková pochybnost by měla být důvodem, proč takového kandidáta nenavrhovat. Výkon funkce soudce je vysoce prestižní záležitostí a člověk, který tuto funkci vykonává, by měl disponovat naprosto nezpochybnitelnou bezúhonností. Vzhledem k vysoké konkurenci a zájmu o toto povolání je logické, že při výběru kandidátů je potřeba mít co nejpřísnější kritéria,“ uvedl Řepka.

Šíma v minulosti čelil obžalobě z trestné činnosti související s drogami, soud však posléze předal věc do přestupkového řízení, o jehož výsledku není nic známo.

Případ z broku 2008, kvůli kterému Šíma stanul sám před soudem, je přitom zajímavý nejen svým procesním průběhem, ale také po stránce skutkové. Podle některých nepotvrzených informací totiž u Šímy sice měly být nalezeny nějaké tablety tzv. drogy extáze, avšak jak se později zjistilo, bez stopy účinné látky. „Záležitost, na kterou se mě ptáte, považuji za křivdu, k jakým by v právním státě nemělo docházet; z tohoto důvodu se k ní nechci opakovaně vracet. Přesto mohu jednoznačně vyloučit, že by Vámi uváděné nepotvrzené informace byly pravdivé; žádné takové tablety u mě nalezeny nebyly, ostatně ani nebyly u mě hledány,“ uvedl k celé věci na opakovanou žádost České justice sám Šíma.

Šímu také v souvislosti s tímto případem před více jak deseti lety řešila Česká advokátní komora (ČAK). „Ano, podnět na přešetření nevhodného chování pana advokáta nám byl tehdy postoupen přestupkovou komisí z jeho místa bydliště, podnět byl nezávislým kontrolním orgánem ČAK (Kontrolní radou) přešetřen se závěrem, že dotyčný advokát se skutečně choval nevhodně a Kontrolní radu mu jeho chování důrazně vytkla. Nicméně toto jeho nevhodné chování nedosáhlo takové intenzity, aby pro ně bylo třeba vést s dotyčným kárné řízení,“ sdělila České justici mluvčí ČAK Iva Chaloupková. Od té doby však podle jejího sdělení nebylo se Šímou již žádné řízení konáno.

Ctíme presumpci neviny

Pokud jde o spojení advokáta Šímy se jmény Tomáš Pitr či Pavel Šrytr, může to na někoho působit u budoucího soudce zvláštně či dokonce nepatřičně, avšak také platí zásada, že nelze v právním státě obhájci vyčítat jeho klienty.

Ohledně možných otazníků v minulosti Pavla Šímy mělo vedení krajského soudu pouze neoficiální informace, přestupkové řízení je totiž neveřejné a zákon navíc neukládá lustrovat v případě uchazečů jejich „přestupkovou“ minulost. „Rozhodli jsme postupovat jako právníci, ctít zákon a presumpci neviny a přihlíželi jsme jen k zákonným kritériím“, sdělil České justici předseda Krajského soudu v Plzni Miloslav Sedláček.

Plzeňský krajský soud měl k obsazení v této jmenovací etapě čtyři místa, nakonec ovšem obsadil pouze tři. Jeden z kandidátů, který uspěl u odborné části zkoušek, totiž neprošel následnými psychotesty. Také na Okresní soud do Chebu měl zamířit původně jiný advokát, který skončil ve výběrovém řízení těsně před Šímou. Umístění k chebskému soudu si však nakonec rozmyslel s tím, že vyčká na vhodnější „štaci“. Návrh na jmenování Pavla Šímy vzešel z výběrového řízení, které se konalo v květnu na Krajském soudu v Plzni. V něm z 11 kandidátů skončil na čtvrtém místě s počtem bodů 42 (z celkových 50). „Komise ho doporučila, protože splňoval zákonné požadavky a má čistý trestní rejstřík,“ uvedl pro Českou justici mluvčí ministerstva spravedlnosti Vladimír Řepka.

Petr Dimun

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY