Vláda schválila Pelikána do legislativní rady, Benešová v ní chce aktivní členy

Exministr spravedlnosti Robert Pelikán Foto: MSp

Bývalý ministr spravedlnosti Robert Pelikán, který nyní působí jako advokát, doplní legislativní radu vlády, jeho nominaci dnes potvrdil kabinet. Ministryně spravedlnosti Marie Benešová novinářům řekla, že chce, aby v radě zasedali skutečně aktivní členové. Uvažuje ještě o dvou nebo třech změnách v radě.

„V legislativní radě jsem udělala inventuru lidí, kteří tam chodí, jak aktivně vystupují, takže jsme prozatím vyměnili nejprve jednoho člena, a místo něho přišel pan profesor (Jiří) Jelínek. Teď je to druhý člen,“ uvedla Benešová.

Pelikán už dříve řekl, že si nabídky ministryně váží. „Ten orgán mám v úctě a legislativa mě baví,“ řekl nedávno Deníku N. Odmítl, že by se jednalo o takzvanou trafiku. Člen legislativní rady pracuje podle vládního webu za symbolickou odměnu. Bývalý ministr zůstane v soukromém sektoru, práci pro legislativní radu bude vykonávat nad rámec své advokátní praxe.

Devětatřicetiletý Pelikán podle návrhu ministerstva spravedlnosti nahradil v radě jednapadesátiletého Michala Votřela z Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových v Hradci Králové.

Pelikán byl ministrem spravedlnosti v letech 2015 až 2018. Loni v dubnu oznámil, že z politiky odchází kvůli názorovému rozchodu s hnutím ANO.

V květnu vláda do rady schválila profesora Univerzity Karlovy Jelínka, který letos v lednu napsal posudek pro premiéra Andreje Babiše (ANO). V radě vystřídal Tomáše Nevečeřala, napsal Deník N. Ministr vnitra a šéf ČSSD Jan Hamáček před časem navrhl do legislativní rady svého spolustraníka Michala Haška. Tehdejší ministr spravedlnosti Jan Kněžínek ale po kritice návrh stáhl.

Legislativní rada je vlivným poradním orgánem vlády. Posuzuje všechny návrhy zákonů, o nichž poté rozhodují ministři. K předlohám vypracuje své připomínky a výhrady a doporučí kabinetu, jak má v legislativním procesu postupovat. Sleduje zejména, zda jsou předkládané návrhy v souladu s ústavními principy, s mezinárodními smlouvami, s normami EU a dalšími zákony. Členy rady jsou právníci, advokáti, pedagogové právnických fakult a další odborníci. Rada má zpravidla 30 členů.

(čtk)