Pondělí, 26. července, 2021

Kvůli centralizaci kontroly znalců na ministerstvu bylo zřízeno 16 nových míst

DALŠÍ ČLÁNKY AUTORA

V průběhu roku 2020 musí Ministerstvo spravedlnosti z 8 krajských soudů postupně převzít celorepublikovou agendu znalců a tlumočníků čítající zhruba 11 500 subjektů. Podle zjištění České justice kvůli tomu úřad zřídil nových 16 systemizovaných míst.

Jedná se o novou agendu znalců a tlumočníků centralizovanou na Ministerstvo spravedlnosti zákonem o znalcích, znaleckých kancelářích a znaleckých ústavech a zákonem o soudních tlumočnících a soudních překladatelích, kterou je Ministerstvo spravedlnosti povinno zabezpečit k 1. 1. 2021. „Požadovaných 16 systemizovaných míst odpovídá počtu míst, v jejichž rámci je v současné době výkon agendy zajišťován na krajských soudech. Pro hladký přechod na novou právní úpravu je zapotřebí již nyní zahájit postupné kroky pro převzetí agendy. S ohledem na rozsah není možné, aby současní zaměstnanci soudů byli přeloženi na ministerstvo spravedlnosti k výkonu této agendy, z důvodu zajištění kontinuity výkonu těchto činnosti na krajských soudech do konce roku 2020 a dále,“ uvedla na dotaz České justice Andrea Šlechtová z tiskového odboru Ministerstva spravedlnosti. Jedná se podle ní o dočasné navýšení počtu zaměstnanců bez finančních nároků.

Znalec Lukáš Křístek: Nový zákon je samý bič a žádný cukr

Soudní znalci se budou muset od roku 2021 řídit podle přísnějších pravidel, která by podle vlády měla zkvalitnit jejich práci. Zákon zavede mimo jiné za pochybení znalců až půlmilionovou sankci. Právě centralizace tohoto dohledu na politicky řízený úřad vadil senátorům, stejně jako vysoké sankce nebo zkrácení požadované délky desetileté praxe na polovinu, což teoreticky umožní vydávat posudky i lékařům bez atestace. Kritika nedostatečného dohledu nad znalci byla jedním z hlavních důvodů vzniku nového předpisu. Deník Právo tento týden upozornil, že podle ministerstva spravedlnosti měl například několik let nezákonně postupovat Jiří Ř., který byl pověřený vedením agendy znalců a tlumočníků u Krajského…

Celý článek si můžete přečíst v MEDIA NETWORK MAGAZÍNU.
Přístupný je pro předplatitele.

Jste-li předplatitel, přihlásit se můžete zde.Přihlásit

Chcete-li se stát předplatitelem, jděte zde.Předplatit

(epa)

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY

Celý článek si můžete přečíst v MEDIA NETWORK MAGAZÍNU.
Přístupný je pro předplatitele.

Jste-li předplatitel, přihlásit se můžete zde.Přihlásit

Chcete-li se stát předplatitelem, jděte zde.Předplatit