Pátek, 7. května, 2021

Ve věznici v Ostravě-Heřmanicích se šíří koronavirus, nakažených je 135 vězňů

DALŠÍ ČLÁNKY AUTORA

Ve věznici v Ostravě-Heřmanicích se šíří koronavirus. Uvedla to dnes regionální televize Polar. Tamní výskyt covidu-19 dnes po jednání krizového štábu potvrdil hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák (ANO). Podrobnější informace včetně počtů nakažených ale podle něj podléhají utajení. Mluvčí ostravské krajské hygieny Aleš Kotrla řekl televizi, že v neděli bylo ve věznici evidováno 135 nakažených. Ve věznici si v současné době odpykává trest 809 vězňů.

Hejtman se po dnešním jednání krizového štábu nechtěl k situaci ve Věznici Heřmanice vyjadřovat. Potvrdil jenom, že má informace, že se tam nákaza covidem-19 objevila. „Samozřejmě máme nějaké informace, je to pravda. Nicméně jsem byl požádán, abychom tyto věci nezveřejňovali z hlediska počtu lidí. Je to pod nějakým stavem utajení, nejsem schopen říct jakém,“ uvedl Vondrák.

„V souvislosti s vězeňským zařízením Věznice Heřmanice bylo k 15. listopadu evidováno nebo nahlášeno 135 pozitivně testovaných osob na onemocnění covid-19,“ řekl televizi mluvčí Krajské hygienické stanice Ostrava Aleš Kotrla. Česká justice už dříve uvedla, že Vězeňská služba varovala vládu před riziky šíření koronaviru ve věznicích. Ve vězeňské nemocnici má na infekčním oddělení pouze 21 lůžek, ventilátory pak služba nedisponuje vůbec.

Podle televize je situace ve věznici vážná. „Na jednom z oddělení jsou až na tři vězně pozitivní všichni. Teprve další výsledky testování ukážou, kolik je vlastně celkově nemocných. Naštěstí je velká většina případů bezpříznakových a nebo s lehkým průběhem,“ uvedla televize na svém webu.

Koronavirus se podle Polaru v zařízení začal šířit v minulých dnech. O víkendu proto odběrové týmy armády a hasičů podle televize provedly testy na některých odděleních. V sobotu otestovali 175 vězňů a v neděli dalších 125. V pondělí ráno byly podle televize k dispozici výsledky ze soboty a téměř 80 procent výsledků bylo pozitivních.

Mluvčí vězeňské služby Petra Kučerová televizi sdělila celkové údaje za Českou republiku. Z 20.000 tisíc vězňů je podle ní nakažených 336. „S ohledem na situaci jsme ještě zvýšili už přijatá protiepidemická opatření. V našich nemocnicích vymísťujeme na covid odděleních lůžka na případné těžké průběhy onemocnění,“ řekla. Vězňům se podle TV Polar zdají opatření nedostatečná. Na pokojích jsou často po sedmi, k dispozici mají jednu roušku a stěžují si i na nedostatečnou lékařskou péči. Například paralen si podle televize údajně shánějí načerno mezi sebou.

(čtk, epa)

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY