Vězeňské službě by mohli za personální krize pomáhat policisté

Hromadný systém ubytování odsouzených. Zdroj: archiv KVOP

Vláda v pondělí přijala novelu zákona o Vězeňské službě, podle které by za personální krize mohla ve věznicích pomáhat policie. Do Sněmovny pošle kabinet ČSSD a hnutí ANO i úpravu zákona o výkonu trestu odnětí svobody umožňující zvýšit počet balíčků pro vězně v době mimořádných opatření, která jako nyní kvůli epidemii omezují kontakt vězňů s příbuznými. Informoval o tom tiskový odbor Úřadu vlády.

Návrh novely zákona o Vězeňské službě i novela o výkonu trestu počítají s nabytím účinnosti dnem následujícím po dni jejich vyhlášení. Ministerstvo spravedlnosti k materiálu o možnosti posílení Vězeňské služby připravenému pro jednání kabinetu přiložilo také návrh vyhlášky, podle které by policisté ve věznicích nosili na rukávu uniformy pásku s nápisem „Vězeňská služba“.

Novela zákona o výkonu trestu uvádí, že není-li možné ve věznici uskutečňovat návštěvy po dobu delší než jeden měsíc, může ředitel věznice stanovit, že obvinění mají právo přijmout více balíčků než jeden nanejvýš pětikilogramový za čtvrt roku, nejvýš ale jeden balíček za měsíc. Omezení se nevztahuje na balíčky obsahující oblečení zasílané za účelem jeho výměny, knihy, denní tisk a časopisy a hygienické potřeby a na balíčky obsahující věci pro potřeby dítěte, které má ve výkonu vazby jeho matka u sebe.

Ani jeden z návrhů nebyl na oficiálním programu jednání vlády. V knihovně připravované legislativy k nim ministerstvo nepřipojilo obvyklou předkládací a důvodovou zprávu. Vloženy byly do knihovny materiály dnes.

(čtk)