Pondělí, 23. května, 2022

Kauza soudce Sováka: Advokát Teryngel se přiznal. Chce uzavřít dohodu o vině a trestu

DALŠÍ ČLÁNKY AUTORA

Případ údajné korupce bývalého soudce vrchního soudu v Praze se dostává nové roviny. Jeden z obviněných, známý advokát Jiří Teryngel, se policii přiznal. Teryngel projevil zájem uzavřít dohodu o vině a trestu, jak vyplývá ze zjištění Ekonomického deníku.

Advokát Jiří Teryngel, jeden z pěti obviněných v údajné úplatkářské kauze soudce Zdeňka Sováka, se k trestné činnosti přiznal na policii. Podle informací Ekonomického deníku Teryngel v úterý detektivům přiznal, že spáchal skutek, z něhož je obviněn.

Oslovení obhájci z kauzy Sovák nechtěli zjištění Ekonomického deníku potvrdit a ani se k němu konkrétněji vyjádřit. Teryngelův obhájce Richard Němec informace Ekonomického deníku nepopřel, odmítl však věc jakkoliv komentovat. „Dohodli jsme se s doktorem Teryngelem, že v jeho věci nebudeme dávat žádná vyjádření,“ uvedl. Sám Teryngel pak rovněž uvedl, že se k věci nechce vyjadřovat.

Jiřímu Teryngelovi jde jako advokátovi v podmínce o hodně. Aby mohl nadále vykonávat advokátní praxi, pokouší se jít s policií a státním zástupcem na dohodu o vině a trestu.

Dohoda o vině a trestu

Možnost dohody o vině a trestu je realizovatelná od 1. října loňského roku. Cílem této zákonné úpravy bylo přinést úspory a zrychlit soudní řízení. Peněžité tresty by do budoucna měly účinně nahradit krátkodobé tresty vězení. Kromě peněžitých trestů se například také rozšiřuje trest obecně prospěšných prací. Jiří Teryngel tak podle všeho směřuje k peněžitému trestu, aby se vyhnul trestu nepodmíněnému, mohl nadále pracovat jako advokát.

Jiří Teryngel podle všeho přiznal to, co mu detektivové Národní centrály proti organizovanému zločinu kladou za vinu. Podle policie Jiří Teryngel v květnu u sebe doma požádal Zdeňka Sováka, v té době soudce Vrchního soudu v Praze, aby ovlivnil rozhodování svého kolegy. Teryngel tak měl učinit v zájmu svého klienta, jehož identita není dosud známa.

Za údajnou popisovanou službu měl Jiří Teryngel podle policie Zdeňkovi Sovákovi předat sto tisíc korun. Sovák měl následně v červnu Teryngelovi po telefonu potvrdit, že má v plánu soudce, která má v agendě kauzu Teryngelova klienta, oslovit. Tentýž den pak Sovák Ternygelovi sdělil, že soudce oslovil s tím, že tento soudce rozhodnutí ve prospěch Teryngelova klienta potvrdil. Detektivové poukázali na to, že šlo „o dosud nezjištěnou trestní věc, zřejmě přidělenou soudci vrchního soudu v Praze Bohuslavu Horkému“.

Krátce na to měl podle policie Teryngelův klient chtít peníze nazpět a Teryngel to měl Sovákovi sdělit. Sovák pak o tom podle detektivů mluvil s později spoluobviněným Milanem Bíbou v restauraci Ztracený ráj na pražské Letné. Bíbovi měl Sovák podle odposlechnutého hovoru vysvětlovat, že mu jeho kolega slíbil, že „něco rozhodne dobře“. Ale protože mířil na Nejvyšší soud, chtěl mít všechny přidělené věci rychle vyřešené. V požadované kauze tudíž nerozhodl, jak měl údajně přes prostředníky slíbit neustanovenému klientovi Jiřího Teryngela. Podle neoficiálních zjištění Ekonomického deníku jméno svého klienta Jiří Teryngel drží nadále v tajnosti.

Korunní svědek ve vězení

Sedmdesátiletého Zdeňka Sováka, s dalšími čtyřmi podezřelými, mimo jiné podnikatelem Milanem Bíbou a jeho přítelkyní Charlotte Mulénová policie zadržela o prvním prosincovém víkendu. Sováka obvinila ho z nepřímého úplatkářství a soudkyně Obvodního soudu v Praze 1 Pavla Hájková poslala i přes velmi špatný zdravotní stav do vazby.

Vyšetřovatelé do spisu napsali, že Sovák má s Bíbou přátelský vztah. Bíba měl podle policie soudci zajišťovat odvoz do práce, stravu i oblečení. Podle policistů spolu dvojice rozebírala, jak by se daly ovlivnit jednotlivé trestní věci a co by se za to dalo získat. Sovák měl dle sdělení obvinění údajně i slibovat, že bude působit i na jiné soudce.

Korunním svědkem v této kauze je bývalý policista Ladislav Kirschner. Ten předával v rámci předstíraného převodu věci policií zinscenovaný úplatek ve výši 1 a půl milionu korun, byl nějaký čas před zadržením soudce Sováka a dalších čtyř podezřelých, odsouzen za podvod. Své oběti měl Kirschner připravit o 35 milionů korun. Že má nastoupit sedmiletý trest za podvod v pražské ruzyňské věznici se Kirschner dozvěděl na sklonku roku.

Před soudem nestál poprvé. Dosud ale za mřížemi neskončil, v prvním případě za vydírání – kvůli údajně nevyléčitelné duševní chorobě soud od výkonu trestu upustil, za další vydírání pak dostal Kirschner podmínku.

Také poslednímu trestu se Kirschner bránil nejprve argumentem, že trpí nevyléčitelnou duševní poruchou. „Dovolatel trpí nevyléčitelnou duševní poruchou,“ uvedl jeho advokát advokát Pavel Švácha v dovolání k Nejvyššímu soudu. Ten jeho dovolání ale odmítl, zde.

Policie Kirschnera, který se vyhýbal nástupu trestu, zadržela v pátek 12. února večer kolem 19 hodiny a převezla ho do věznice, kde si má odpykat sedmiletý trest.

Jan Hrbáček, Eva Paseková

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY