Sobota, 28. května, 2022

Soud rozhodl, že Teryngel má zaplatit milion kvůli úplatku pro soudce Sováka

DALŠÍ ČLÁNKY AUTORA

Okresní soud v Berouně dnes schválil dohodu o vině a trestu v kauze soudce pražského vrchního soudu Zdeňka Sováka, uvedla dnes Česká televize. Advokát Jiří Teryngel má podle této dohody zaplatit peněžitý trest jeden milion korun. Přiznal se, že dal soudci úplatek 100.000 korun. Verdikt je pravomocný, obě strany se vzdaly práva na odvolání.

Teryngel už dříve řekl policii, že předal Sovákovi peníze, protože chtěl jeho přímluvu, aby si jiný soudce vrchního soudu v Praze podrobně prostudoval konkrétní spis. Sovák nakonec podle policie nedokázal požadovanou službu zařídit a Teryngelovi peníze vrátil. Zatímco oba muži původně vinu odmítali, advokát se posléze přiznal. Advokát médiím po svém zadržení řekl, že je stíhaný za nepřímé úplatkářství se sazbou do dvou let vězení. Sovákovi hrozí za korupci až 12 let.

Teryngelovo počínání je jen jednou z částí Sovákova případu. Soudce je stíhaný za to, že nerozhodoval nezávisle, spravedlivě a nestranně. Podle vyšetřovatelů si tak počínal zejména kvůli slibům protiplnění od svého přítele, spoluobviněného podnikatele Milana Bíby. Policie řeší mimo jiné to, zda chtěl Sovák úplatek 50 milionů korun za mírnější trest pro stavební společnost Metrostav. Soudce trvá na tom, že úplatky nebral.

(čtk, epa)

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY