Neděle, 3. července, 2022

Soud ve Štrasburku odsoudil Polsko za pokus umlčet soudce

DALŠÍ ČLÁNKY AUTORA

Evropský soud pro lidská práva (ECHR) ve Štrasburku dnes odsoudil Polsko za to, že se „pokusilo umlčet“ soudce, který otevřeně kritizoval kontroverzní soudní reformu, informovala o tom agentura AFP. Části polské soudní reformy jsou už několik let centrem sporu mezi Varšavou a Evropskou komisí.

„Řada opatření přijatých proti Waldemaru Žurkovi… měla za cíl zastrašit ho kvůli jeho názorům, které vyjádřil ve prospěch právního státu a nezávislosti soudnictví,“ uvedl soud v prohlášení.

Podle ECHR tím Polsko porušilo článek 6.1 (právo na přístup k soudu) a článku 10 (svoboda projevu) Evropské úmluvy o ochraně lidských práv a základních svobod. Nařídil proto Varšavě zaplatit stěžovateli 25.000 eur (asi 618.000 korun). ECHR byl zřízen v roce 1959 a spadá pod Radu Evropy, není tedy institucí EU.

Případem polského soudce Waldemara Žurka se ovšem v loňském roce zabýval i Soudní dvůr Evropské unie v Lucemburku. Žurek se na něj obrátil poté, co byl v roce 2018 proti své vůli přemístěn z jednoho oddělení regionálního soudu v Krakově do jiného.

Žurek se před čtyřmi lety se stížností proti tomuto postupu obrátil na polský nejvyšší soud, jehož fungování upravila kontroverzní justiční reforma. Soudce, kterého jmenoval prezident Andrzej Duda v době probíhajícího sporu o nezávislost soudu, námitku zamítl.

(čtk)

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY