Kvůli přesunu vládních agend vzniknou na Úřadu vlády dvě nové kanceláře pro lidská práva a menšiny a pro duševní zdraví a závislosti. Spadat mají přímo pod premiéra. Problematika rovnosti žen a mužů se nepřemístí od července na ministerstvo práce, ale bude ji mít na starosti ministerstvo spravedlnosti. Po jednání kabinetu to řekl premiér Andrej Babiš (ANO). Na ministerstvu zdravotnictví se zřídí podle ministra Adama Vojtěcha (ANO) nová sekce duševního zdraví a protidrogové problematiky v čele s vrchním ředitelem.

O červencovém převodu agendy lidských práv a protidrogové politiky z úřadu vlády pod čtyři ministerstva rozhodl kabinet na návrh Babiše a vedoucí úřadu Tünde Barthy minulé pondělí bez předchozí debaty s experty. S odbory a odděleními by se mělo přesunout i zázemí osmi vládních rad. Experti na lidská práva a problematiku závislostí plán ostře kritizují. Poukazují na to, že převáděná témata se týkají více ministerstev dohromady a je potřeba nadresortní řízení. Doufali, že kabinet záměr přehodnotí.

Kdo zůstane a kde se odstěhuje

Podle Babiše se vláda toto pondělí vrátila k přesunu po připomínkách a celotýdenní diskusi s jednotlivými odbory a státními tajemníky. „Rady se nikam nepřesouvají. Co přesouváme, jsou úředníci,“ uvedl Babiš. Podle něj se díky jeho řízení vládních rad zachovává nadresortnost. Dodal, že pod úřadem vlády zůstávají i vládní zmocněnkyně pro lidská práva Taťána Malá a pro záležitosti romské menšiny Lucie Fuková.

Fungování rad zajišťují úředníci a sekretariáty. Ty by se podle dostupných informací ale do jednotlivých ministerstev přesunout měly.

Babiš řekl, že vláda záměr upravila a vzniknou dvě kanceláře na úřadu vlády – první pro lidská práva a menšiny a druhá pro duševní zdraví a závislosti. Spadat budou pod premiéra. Měly by v nich nejspíš být tajemníci osmi vládních rad.

Tejc: Ministerstvo převezme 23 pracovníků

Agenda rovnosti žen a mužů se nepřestěhuje na ministerstvo práce, ale na ministerstvo spravedlnosti. To bude mít na starosti také problematiku lidských práv a občanské společnosti. Podle ministra spravedlnosti Jeronýma Tejce (za ANO) by mělo převzít 11 zaměstnanců z agendy lidských práv a spolupráce s občanskou společností a dalších 12 pracovníků z odboru rovnosti žen a mužů.

Tejc
Podle ministra Jeronýma Tejce by měl resort spravedlnosti převzít 23 pracovníků. Ilustrační foto: Ministerstvo spravedlnosti

„Chci zdůraznit, že skutečně nedojde k ničemu, co by mohlo poškodit vykonávání těchto agend,“ uvedl Tejc. Podle něj bude fungování naopak efektivnější a jednodušší.

Národnostní menšiny připadnou resortu kultury. Romské záležitosti a téma zdravotně postižených bude řešit ministerstvo práce. Ministr práce Aleš Juchelka (ANO) míní, že přesunem se agenda posílí a výsledkem bude „pragmatický přístup, který nebude společnost polarizovat“.

Na ministerstvu zdravotnictví vznikne z vládních odborů a oddělení nová sekce duševního zdraví a protidrogové problematiky pod vedením vrchního ředitele, přiblížil Vojtěch. Věří, že resort převzetí agend bez problémů zvládne a v protidrogové politice se navíc sjednotí pozice v Česku i cizině. Dosud se postoje vládních protidrogových expertů a ministerstva často lišily.

Decroix chce komisi pro lidská práva

Bartha Deníku N a serveru iDnes řekla, že s návrhem na přesun agend přišla před dvěma či třemi týdny sama. Babišovi důvody vysvětlila. Tvrdí, že fungování bude efektivnější a nadresortnost zůstává, protože radám dál bude předsedat premiér. Převést se má na ministerstva asi 60 míst.

Vládní plán kritizují i všechny sněmovní opoziční strany. Podle nich kabinet agendu lidských práv a protidrogovou politiku likviduje. Poslankyně a stínová ministryně spravedlnosti Eva Decroix (ODS) chce ve Sněmovně prosadit zřízení komise pro lidská práva, řekla v pondělí novinářům.

Mohlo by vás zajímat

„Budu požadovat, aby vznikla parlamentní komise pro lidská práva. Platforma, na kterou se můžou obracet experti, organizace i občané. Všechny ostatní strany mají zapojením svých poslanců možnost ukázat, jak jim na lidských právech záleží,“ napsal později na síti X.