Ministr spravedlnosti navrhuje jmenování 25 nových soudců, nejvíce má jít do Brna

Prezident Miloš Zeman jmenuje nové soudce. Archivní foto: Hrad.cz

Ministr spravedlnosti Robert Pelikán (ANO) navrhuje jmenování 25 nových soudců a soudkyň. Šest soudců dostane obvod Krajského soudu v Brně, pět posil zamíří na Městský soud v Praze. Na Nejvyšším správním soudu zase začne působit advokátka Lenka Krupičková.

Podle informací České justice už seznam nových soudců Pelikán poslal ke schválení vládě. Navržení nováčci mají částečně nahradit soudce, kteří v rámci přirozené obměny skončili či postupně skončí ve funkci.

Nejvíce kandidátů přichází z jiné právní praxe. Čtyři posily získá Krajský soud v Praze, tři obvod plzeňského krajského soudu, do obvodu Krajského soudu v Českých Budějovicích zamíří jeden soudce. Krajský soud v Ostravě získá dvě posily. O angažmá Lenky Krupičkové na NSS již Česká justice informovala. Pětadvacet nových soudců jmenuje po Novém roce na Pražském hradě prezident Miloš Zeman.

Všichni kandidáti splňují zákonem stanovené předpoklady pro tuto funkci, souhlasí se svým jmenováním a s přidělením k určitému soudu. Byli vybráni po zhodnocení jejich odborné připravenosti a morálních kvalit. Kandidáty na soudce dosud navrhují ministrovi spravedlnosti předsedové jednotlivých krajských soudů. Ministr chce od příštího roku zavést změnu, podle níž by kandidáti nejprve museli projít výběrovým řízením a tříletou intenzivní přípravou.

Jmený seznam kandidátů si můžete stáhnout zde:

Soudci – jmenný seznam. 

(epa)