Soud začne projednávat Krejčířovo údajné tunelování Čepra

Radovan Krejčíř na lavici obžalovaných neusedne, od roku 2005 je na útěku, aktuálně v JAR.Reprofoto: ČT

Pražský městský soud dnes začne projednávat údajnou snahu o vytunelování státního podniku Čepro, kterou podle obžaloby inicioval podnikatel Radovan Krejčíř se svou zločineckou skupinou. V kauze čelí obvinění 11 lidí, uprchlému Krejčířovi hrozí za přípravu vraždy celníka i výjimečný trest. 

Krejčíře, kterého už české soudy potrestaly 10,5 roku vězení za více než půlmiliardový daňový únik a další skutky, tentokrát obžaloba viní z pěti různých trestných činů. Vedle přípravy vraždy jsou to účast na organizované zločinecké skupině, podvod ve stadiu přípravy a pokusu, padělání peněz a padělání platebního prostředku, konkrétně směnek. 

Krejčíř a bývalý obchodní ředitel Čepra Martin Pechan údajně vytvořili fiktivní pohledávky firem Bena a Tukový průmysl Ostrava vůči Čepru za zhruba 2,6 miliardy a 350 milionů korun. Peníze na Čepru v roce 2003 a 2004 vymáhali soudně, o čemž se však podnik vůbec nedozvěděl. Krejčířovi lidé totiž prý zaplatili zaměstnankyni podniku za to, že soudní obsílky pro Čepro nezaevidovala. Soudy pak domnělý nárok firem pravomocně uznaly a k exekuci ve státním podniku následně nedošlo jen díky zásahu policie. 

Krejčíř údajně také chtěl vymáhat po státu dvě miliardy korun tak, že nechal ve firmě Tukový průmysl uložit padělané peníze a hodlal podplatit některého celníka, aby je naoko zabavil na úhradu celního dluhu firmy a následně s penězi uprchl. Podle obžaloby se poté chtěl celníka zbavit. 

Kontroverzní podnikatel na lavici obžalovaných neusedne – od loňského listopadu je ve vazbě v Jihoafrické republice kvůli obvinění z únosu, mučení a pokusu o vraždu.

-čtk-