Dalík uspěl s dovoláním, Nejvyšší soud případ vrátil k novému rozhodnutí

Marek Dalík u soudu Reprofoto: ČT

Nejvyšší soud (NS) dnes vydal příkaz k okamžitému propuštění lobbisty Marka Dalíka z výkonu trestu. Učinil tak poté, co neveřejně projednal dovolání Dalíka i státního zastupitelství, řekl mluvčí NS Petr Tomíček. Podle důvěryhodného zdroje České justice z Nejvyššího soudu uspěl Dalík se svým dovoláním. Nejvyšší soud zrušil rozhodnutí Vrchního v Praze a věc vrátil k novému rozhodnutí.

Další podrobnosti mluvčí k rozhodnutí zatím nesdělil, nejprve soud zpracuje písemné odůvodnění. Městský soud v Praze uložil Dalíkovi za pomoc k přijímání úplatku pět let. Vrchní soud čin překvalifikoval na pokus o podvod a vyměřil Dalíkovi čtyři roky.

Podle Tomíčka už soud předal informaci do věznice, Dalík by se tak měl dnes dostat na svobodu. Mluvčí generálního ředitelství Vězeňské služby Petra Kučerová informaci nepotvrdila, ani nevyvrátila. Podle informací z dřívějška si Dalík trest odpykával ve Znojmě, což mluvčí tamější věznice Ludmila Kurdíková nechtěla komentovat.

Pokud soudci Nejvyššího soudu zrušili rozhodnutí Vrchního soudu v Praze a nikoliv rozhodnutí prvoinstancniho soudu, může to paradoxně znamenat, že mohli vyhovět i dovolání nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana v neprospěch obžalovaného Dalíka.
Podle ohlasů z justičních kuloárů ale pravděpodobně Nejvyšší soud nesouhlasil s postupem Vrchního soudu a překvalifikováním skutku na podvod, což byl jeden z argumentů obhajoby v dovolání.
Kdyby Nejvyšší soud vyhověl dovolání v neprospěch obžalovaného, pravděpodobně by soudci zároveň rozhodli o vazbě. V tomto případě k tomu nepřikročili, pominuly tedy zřejmě vazební důvody.
Senát, který o Dalíkovi rozhodoval, je přitom velmi opatrný. Zasedá v něm i bývalý ústavní soudce Vladimír Jurka. Vše tedy ukazuje spíše na variantu zrušení rozhodnutí VS v Praze.

Policisté vyšetřovali Dalíka, bývalého poradce někdejšího premiéra Mirka Topolánka (ODS), na základě svědectví bývalého zaměstnance firmy Steyr. Svědek v březnu 2011 uvedl, že lobbista požadoval 18 milionů eur (půl miliardy korun) za pokračování v nákupu pandurů. Soud Dalíka nakonec poslal do vězení za to, že podváděl, když předstíral, že může zakázku ovlivnit, a pokusil se tím od zbrojařů vylákat peníze. Naopak se neprokázalo, že by šel pro úplatek na žádost někoho z vlády. Lobbista vinu popíral.

Dovolání v Dalíkově kauze podal jak sám odsouzený, tak Nejvyšší státní zastupitelství. Nesouhlasilo s mimořádným snížením trestu pod zákonnou sazbu pět až deset let. Podle žalobců se Dalík snažil sofistikovaným způsobem vylákat částku, která téměř stonásobně převyšuje prospěch velkého rozsahu, jak jej definuje trestní zákoník.

Nákup obrněných vozidel pandurů v hodnotě 20,8 miliardy korun schválila v roce 2006 vláda Jiřího Paroubka (tehdy ČSSD). Koncem roku 2007 Topolánkův kabinet od zakázky ustoupil kvůli porušení smluvních podmínek ze strany dodavatele – firmy Steyr. O půl roku později ale rozhodl o nové zakázce, ve které Česko koupilo 107 transportérů za 14,4 miliardy korun.

(epa, čtk)