Neděle, 16. května, 2021

Soudce Robert Fremr byl zvolen prvním místopředsedou Mezinárodního trestního soudu

DALŠÍ ČLÁNKY AUTORA

Český soudce Robert Fremr byl dnes zvolen prvním místopředsedou Mezinárodního trestního soudu. Nové vedení bylo zvoleno na tři roky a skončí v roce 2021. Před svou zahraniční justiční misí Fremr naposledy působil na Nejvyšším soudu ČR, odešel v roce 2013.

Předsedou Mezinárodního trestního soudu byl v neděli 11. března zvolen nigerijský soudce Chile Eboe-Osuji a druhým místopředsedou Marc Perrin de Brichambautz Francie. Nový předseda v oficiálním proglášení uvedl, že je rád, že se může ve vedení ICC spolehnout na zkušené soudce, se kterými dříve úzce spolupracoval.

Robert Fremr se narodil 8. 11. 1957 v Praze. V roce 1980 absolvoval Právnickou fakultu UK v Praze. Po studiích byl čekatelem Městského soudu v Praze, pak soudcem Obvodního soudu pro Prahu 4, posléze Městského soudu v Praze a také Vrchního soudu v Praze. Soudcem Nejvyššího soudu v Brně se stal roku 2004. V letech 2006 až 2012 byl dvakrát dočasně přidělen k Mezinárodnímu trestnímu tribunálu pro Rwandu, kde soudil těžké případy genocidy. Jeho mandát u Mezinárodního trestního soudu v Haagu by měl skončit v roce 2021.

ICC vznikl roku 2002 jako stálý soudní dvůr, který má stíhat osoby zodpovědné za zločin genocidy, zločiny proti lidskosti, válečné zločiny a od roku 2010 definovaný zločin agrese. Sídlo má v nizozemském Haagu, stejně jako Mezinárodní soudní dvůr.

(epa)

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY