Ústavní soud by mohl doplnit Vávra nebo Gerloch, naznačil Zeman

Plénum Ústavního soudu Foto: ÚS

Prezident Miloš Zeman má tři kandidáty, kteří by mohli nahradit ústavního soudce Jana Musila. Prezident to řekl v televizi Barrandov. Musil chce na funkci ústavního soudce rezignovat ze zdravotních důvodů.

Zeman uvedl, že mu Musil své rozhodnutí odstoupit sdělil na nedávné schůzce. „Já už mám teď tři kandidáty, které postupně navrhnu Senátu,“ uvedl Zeman. Jména zvažovaných kandidátů prezident neuvedl. O možném konci Musila na Ústavním soudu Česká justice už dříve informovala jako první.

Na otázku moderátora, zda je mezi kandidáty předseda Městského soudu v Praze Libor Vávra, profesor práva Aleš Gerloch nebo předseda Nejvyššího soudu Pavel Šámal, Zeman uvedl, že informace je správná ze dvou třetin. Šámalovu nominaci ale prezident nepřímo vyloučil. „Nenuťte mě, abych přemýšlel o tom, kdo má být předsedou Nejvyššího soudu,“ řekl Zeman.

Jméno akademika Gerlocha s v souvislosti s Ústavním soudem v kuloárech skloňuje již delší dobu. Ani trestní soudce Vávra není z toho, že prezident nevyloučil jeho jméno, překvapen. „S panem prezidentem jsem nejednal, ale už jsem o tom slyšel. Je to samozřejmě čest, ale zatím to nemá smysl více komentovat,“ řekl České justici. Mandát předsedy Městského soudu v Praze mu vyprší za dva roky.

Členem Ústavního soudu jmenoval Musila prezident Václav Klaus koncem listopadu 2003. Do druhého funkčního období, které je u ústavních soudců desetileté, ho v lednu 2014 jmenoval současný prezident Zeman. Že Musil zvažuje rezignaci ze zdravotních důvodů řekl Českému rozhlasu-Radiožurnálu v polovině října předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský.

(čtk, epa)