Vláda projedná návrh na jmenování 29 nových soudců

Miloš Zeman jmenuje nové soudce Ilustrační foto: Hrad

Vláda v pondělí projedná seznam kandidátů na nové soudce, který ministryně spravedlnosti Marie Benešová (za ANO) předložila minulý měsíc prezidentovi Miloši Zemanovi. Kandidátů je 29, převažují mezi nimi ženy. Zeman jmenoval nové soudce naposledy letos v dubnu, kdy opakovaně zkritizoval pomalost českých soudů.

Mezi navrženými nováčky je 18 žen a 11 mužů. Většina jich má za sebou tzv. jinou právní praxi, což znamená, že se na výkon funkce soudce nepřipravovali z pozice justičního čekatele, ale například jako asistenti soudců či vyšší soudní úředníci.

Seznam navržených soudců najdete zde.

Nejvíce nových soudců – sedm – má zamířit do obvodu pražského městského soudu. Následuje obvod královéhradeckého krajského soudu s pěti kandidáty a ústeckého a ostravského krajského soudu se čtyřmi. Po třech soudcích má působit v obvodu krajských soudů v Českých Budějovicích a v Brně, dva půjdou pracovat do Plzeňského kraje a poslední kandidátka k Okresnímu soudu Praha-západ.

Česká justice už dříve upozornila, že kandidátů bylo původně 30. Svůj návrh ohledně plzeňského advokáta Pavla Šímy, který prošel výběrovým řízením na soudce, totiž ministryně Benešová nakonec stáhla. Ministerstvo to zdůvodnilo tím, že ohledně jednoho kandidáta „se dodatečně objevily nové okolnosti, které vyvolávají pochybnosti o jeho morální bezúhonnosti“.

Šíma dříve zastupoval například odsouzeného podnikatele Tomáše Pitra. Advokát sám čelil obžalobě z trestné činnosti související s drogami a že soud věc posléze předal do přestupkového řízení, o jehož výsledku není nic známo. Šíma uvedl, že tuto trestní kauzu považuje za křivdu, k jakým by v právním státě nemělo docházet.

(čtk, epa)